Türkiye'de koyun sağımına uygun sağım makinesi tasarımı ve yapımı
Design and development of milking machine suitable for sheep in Turkey
  1. Tez No: 131412
  2. Yazar: MUSTAFA ÇETİN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. RECAİ GÜRHAN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2003
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarım Makineleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 76
Özet
ÖZET Doktora Tezi TÜRKİYE' DE KOYUN SAĞIMINA UYGUN SAĞIM MAKİNASI TASARIMI VE YAPIMI Mustafa ÇETİN Ankara Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü Tarım Makineleri Anabilim Dalı Danışman : Doç. Dr. Recai GÜRHAN Bu çalışmada, ülkemizdeki koyun yetiştiricileri için zor ve zahmetli olan sağım işini uygun şekilde gerçekleştirecek parametrelere sahip bir sağım makinesinin tasannu ve yapımı amaçlanmıştır. Sağım makinasının yapımı, Ankara Üniversitesi Ziraat Fakültesi Tarım Makinaları Bölümü atölyelerinde ve laboratuvarlarında gerçekleştirilmiştir. Bu araştırma; Tahirova Tarım İşletmesinde, yüksek süt verimli Tahirova ırkı koyunlar kullanılarak gerçekleştirilmiştir Denemeler, sağun makinasının vakum seviyesi ve nabız sayısı gibi temel tasarım parametrelerinin diğer dünya ülkelerinde süt verimi yüksek ırklarda kullanılan düzeyleri arasında seçilen değerlerde gerçekleştirilmiştir. Çalışmada, elektronik bir valf düzeniyle birlikte kullanılabilecek programlanabilir bir elektronik nabız aygıtı kontrol ünitesi geliştirilmiştir. Nabız aygıtının çalışmasını ve kontrolünü sağlayacak devrenin ana yapı elemanını PIC denilen mikrokontrolörler oluşturmaktadır. Süt sağun makinasına ilişkin temel parametrelerin belirlenmesi amacıyla en yüksek debinin elde edildiği ve memede en az sütün kaldığı nabız sayısı ve vakum seviyesi değerleri belirlenmiştir. Ayrıca hayvan sağlığı da çalışmanın yapıldığı işletmedeki veteriner danışmanlığında izlenmiştir. Araştırma sonucunda; uygulamalı denemeler sonunda elde edilen verilerin istatistiksel analizleri yapılarak belirlenen parametrelere sahip bir sağun makinasının tasannu ve yapımı gerçekleştirilmiştir. 2003, 67 sayfa ANAHTAR KELİMELER: Süt sağun makinası, koyun, vakum, nabız sayısı, nabız oranı nabız aygıtı, PIC, sağun debisi, kalan süt miktarı, sağım süresi.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Ph. D. Thesis DESIGN and DEVELOPMENT of MILKING MACHINE SUITABLE For SHEEP in TURKEY Mustafa ÇETİN Ankara University Graduate School of Natural and Applied Sciences Department of Agricultural Machinery Supervisor : Assoc. Prof. Dr. Recai GÜRHAN In this study, it was aimed to design and develop a milking machine which can suitably perform the difficult and time consuming sheep milking for sheep breeders in the country. Design and construction of the machine was carried out in laboratories and workshops of Agricultural Machinery Department of Ankara University Agricultural Faculty. Experimental trials were carried out in Tahirova State Agricultural Enterprise on Tahirova high-milk yield sheep. Basic design parameters such as vacuum levels and pulsation rates were selected among the values commonly used by other countries in the world on high-milk yield sheep and the trials were performed at these levels. In this study, a programmable electronical pulsator control unit with an electronic valve mechanism was also developed. Micro controllers called PIC constitute the basic units of pulsator operation and control circuit Pulsation rates and vacuum levels supplying the highest milking rates and leaving the smallest amounts of milk in the udders were determined to find out basic design parameters of the milking machine. In addition, animal health was observed continuously by a veterinarian of the Enterprise. As a result, the design and construction of the milking machine supplying the parameters derived from statistical analysis and evaluations of data obtained in field trials, were realized. 2003, 67 pages Key Words : Milking machine, sheep, vacuum, pulsation rate, pulsation ratio, pulsator, PIC, milking rate, residual milk, milking time.