Türkiye'de şeker pancarı yaprak lekesi etmeni Cercospora beticola'ya karşı kullanılan fungisitlerde dayanıklılık oluşumunun belirlenmesi
Fungicide resistance against the causal agent of Cercospora leaf spot, cercospora beticola, in Turkey
  1. Tez No: 233387
  2. Yazar: AYNUR ÇOLAK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SALİH MADEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Ziraat Bölümü
  12. Bilim Dalı: Bitki Koruma Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 109
Özet
Şeker pancarı Yaprak Lekesi Hastalığı (Cercospora beticola)'nın ülkemizde kullanılan fungisitlere dayanıklılığı, bu hastalığın bulunduğu altı şeker fabrika bölgesinden 2005?2006 yılında toplanan örneklerden elde edilen 100 izolat kullanılarak belirlenmiştir. Bu amaç için son yıllarda kullanılan flutriafol, mancozeb ve fentin asetat için Aspergillus Complete Medium (ACM) ortamına 0.0, 0.05, 0.1, 0.5, 1.0, 5.0, 10.0 µg/ml dozlarda fungisit eklenip miselyal gelişmelerin ölçülmesiyle ve flutriafol 1.0 µg/ml, mancozeb 4.0 µg/ml, fentin asetat 0.2 µg/ml, tetraconazole 1.0 ve 5.0 µg/ml dozlarda fungisit eklenen ortamlarda spor çimlenmesine etkisi ile belirlenmiştir. Buna göre miselyal gelişme bakımından; Adapazarı, Çarşamba, Kastamonu ve Susurluk bölgeleri izolatlarının sırasıyla % 100, %100, %6 ve % 66'sı flutriafol'a karşı dayanıklılık oluşturmuştur. Amasya izolatlarının %77'sinde bu fungisite karşı dayanıklılık oluşurken Alpullu izolatlarının hepsi hassas bulunmuştur. Tüm bölge izolatlarında fentin asetata karşı değişik oranlarda (%27?100) dayanıklılık saptanmıştır. Mancozeb'e karşı tüm bölge izolatlarında dayanıklılık saptanmış olup en düşük dayanıklılık Çarşamba bölgesinde (%6), en yüksek dayanıklılık Amasya bölgesinde (%83) belirlenmiştir. Dört µg/ml mancozeb dozunda hiçbir bölge izolatında spor çimlenmesi görülmemiş, 1.0 µg/ml dozda flutriafol ve 0.2 µg/ml fentin asetat dozlarında bölgelerde değişen oranlarda spor çimlenmesi saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
Fungicide resistance of sugar beet leaf spot disease caused by Cercospora beticola was determined by employing 100 samples which were collected at six sugar beet production areas in 2005-2006. For this, flutriafol, mancozeb and fentin acetate, which have been used for the control of this disease, were added to Aspergillus Complete Medium at the rates of 0.0, 0.05, 0.1, 0.5, 1.0, 5.0, 10.0 µg/ml, then the growth of mycelium was measured. In addition, effect of the fungicides on spore germination of C. beticola was also found out by observing spore germination on the flutriafol, mancozeb and fentin asetatate added ACM medium at the rates of 1.0, 4.0, 0.2 µg/ml respectively and tetroconazole at 1.0 and 5.0 µg/ml. In conclusion, 100%, 100%, 6% and 66% of the isolates obtained from Adapazarı, Çarşamba, Kastamonu and Susurluk were resistant to flutriafol, respectively. All isolates from Alpullu were found susceptible to flutriafol while 77% of Amasya isolates were tolerant. Various rates of resistance (27-100%) were detected to fentin acetate at all the isolates from the study areas. Resistance to mancozeb was detected at all the isolates, the highest rate being in Amasya (83%) and the lowest in Çarşamba (6%). No spore germination was observed at the plates amended with mancozeb (4.0 µg/ml) while various rates of germination were determined at 1.0 µg/ml flutriafol and 0.2 µg/ml fentin acetate.