Isparta ilinde bademlerde görülen fungal hastalıkların belirlenmesi
Determination of fungal diseases on almond in Isparta province
- Tez No: 233386
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ÖZDEMİR HANCIOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2008
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bitki Koruma Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 49
Özet
Bu çalışmada, Isparta ilinde badem ağaçlarında fungal hastalıklar incelenmiştir. 2007 ve 2008 yıllarında sürveyler yapılmış ve badem bahçelerinden toplanan örneklerden fungal etmenler belirlenmiştir. Bu etmenler Polystigma ochraceum, Phellinus tuberculosus ve Stigmina carpophila'dır. İnce dal ve sürgünlerin odun dokularında meydana gelen çizgisel nekrozlar da araştırma alanında karşılaşılan yaygın belirtilerden birisi olmuştur. Bu hastalık etmenlerinin yaygınlıklarını belirlemek amacıyla 4 ilçede toplam 17 bahçede sayımlar yapılmıştır. Bu funguslardan en yaygını P. ochraceum olarak bulunmuş, onu P. tuberculosus ve S. carpophila takip etmiştir. P. ochraceum ve P. tuberculosus'un en yaygın bulunduğu ilçe Senirkent olmuş, yaygınlık oranları sırasıyla % 100 ve % 48,96 olarak belirlenmiştir. S. carpophila'nın en yaygın bulunduğu ilçe ise % 17,24 yaygınlık oranı ile Eğirdir olmuştur.
Özet (Çeviri)
In this study, fungal diseases of almond trees were examined in Isparta province. Surveys were conducted in 2007 and 2008 and fungal pathogens were determined from collected samples in almond orchards. These pathogens were Polystigma ochraceum, Phellinus tuberculosus and Stigmina carpophila. One of the most common symptoms was black necrotic streak in the wood tissues of branches and twigs. So as to determine their distributions, counts were carried out in totally 17 orchards of 4 districts. P. ochraceum was found to be the most common fungus followed by P. tuberculosus and S. carpophila in the province. Senirkent was found to be the most infected district with P. ochraceum and P. tuberculosus, 100 % and 48,96 % infection rates, respectively. Stigmina carpophila was found to be the most common fungal pathogen in Eğirdir district with 17,24 % infection rate.