Sorgun-Çekerek karayolunda Kaplankaya ve Kazantaşın heyelanlarının mühendislik jeolojisi
Engineering geology of Kaplankaya and Kazantaşin landslides on Sorgun-Çekerek highway (Yozgat, Turkey)
- Tez No: 233428
- Danışmanlar: PROF. DR. RECEP KILIÇ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Jeoloji Mühendisliği, Geological Engineering
- Yıl: 2008
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Jeoloji Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 100
Özet
Bu yüksek lisans tezi kapsamında Sorgun-Çekerek karayolunu olumsuz etkileyen Kaplankaya ve Kazantaşın heyelanları ile Km: 34+820 ile 35+300 arasında inşaası planlanan yeni yol yarmasında açılacak şevin duraylılığı incelenmiştir. Bu amaçla inceleme alanlarında 11 adet toplam 227.5 m jeoteknik amaçlı sondaj yapılmıştır. Standart penetrasyon deneyleri ve 3 kuyuda yerleştirilen inklinometreler ile esas heyelanın kayma yüzeyi belirlenmiştir. Sondaj sırasında kayma yüzeyinin altında bulunan ayrışmış serpantinitler ve üzerindeki gri-yeşil renkli yamaç molozu ve alüvyonlar ile Üst Pliyosen çökellerinden örselenmiş ve örselenmemiş örnekler alınmıştır. Litolojik birimlerin kohezyon ve içsel sürtünme açısı konsolidasyonlu ve drenajlı şartlarda kesme kutusu deneyleri ile belirlenmiştir. GGU programı kullanılarak yapılan duraylılık analizlerinde açılacak şevin emniyet katsayısı statik koşullarda 1.42, dinamik koşullarda 1.34 olarak elde edilmiştir. Esas heyelanda duraylılığın sağlanması için yüzey ve yeraltı suyu drenajı yapılarak, kayma yüzeyine kadar kazı ve yeniden dolgu yapılması veya kazık uygulaması yapılması uygun olacaktır. Yol yarmasındaki şevin 1:1 oranında, drenaj önlemleri alınarak kademeli yapılması halinde duraylılık sağlanabilecektir.
Özet (Çeviri)
In this master thesis, slope instability of the Kaplankaya and Kazantaşın landslides affecting the Sorgun-Çekerek highway has been evaluated. Besides, the stability of the reprojected slope between Km: 34+820 and 35+300 has been investigated. Totally 11 geotechnical boreholes (227.5 m) were drilled for this study. Inklinometric instrumentation were done within three of the boreholes to determine the sliding surface of the main landslide. Standart penetration tests were performed, disturbed and undisturbed soil samples were obtained from the weathered Upper Cretaceous serpentinites beneath the sliding surface and gray to green colored Quaternary slope debris and alluvium and Upper Pliocene deposits. Consolidated drained shear box tests were performed on the samples to determine shear strength parameters of the sliding surface. Slope stability calculations have been based on these parameters by GGU software. The factor of safety has been calculated as 1.42 in static and 1.34 in dynamic conditions. In order to provide the stability for the main landslide; surface and groundwater should be drained and the road should be reconstructed down to the sliding surface or piles should be projected. For the slope stability, dip of slope should be 1:1 and the road cut is terraced with drainage measures.