EKG sinyalinde gürültü gidermede dalgacık dönüşümü kullanılması
Denoising of ECG by using wavelet transform
  1. Tez No: 233432
  2. Yazar: CENGİZ TEPE
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. HATİCE SEZGİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ondokuz Mayıs Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 168
Özet
Bu çalışmada ayrık dalgacık dönüşümü ve paket dalgacık dönüşümü kullanılarak EKG sinyaline girişim yapan bazı gürültüler arındırılmıştır. 50 Hz'lik şebeke gürültüsü, EMG gürültüsü ve beyaz gürültü olmak üzere üç çeşit gürültü incelenmiştir. Öncelikle her bir dalgacık dönüşümünün, kendi içerisinde gürültü gidermedeki, performansı birçok ölçüm parametresi ile ilişkili olarak ele alınmıştır. Bunlar, ana dalgacık türleri, bileşenlerine ayrıştırma seviyesi ve eşikleme yöntemleridir. Bu parametreler değiştirilerek gürültüden arındırılmış en iyi EKG sinyali elde edilmeye çalışılmıştır. Böylece en uygun ana dalgacık, bileşenlerine ayrıştırma seviyesi ve eşikleme yönteminin seçimi yapılmıştır. Son olarak yöntemler kendi arasında karşılaştırılarak gürültüden arındırılmış en iyi EKG sinyali elde edilmiştir. Değerlendirmeler hem görsel olarak hemde sinyal gürültü oranına göre yapılmıştır. Sonuçlar değerlendirildiğinde EKG sinyalinin bu üç gürültüden arındırılmasında en iyi yöntemin ayrık dalgacık dönüşümü olduğu gözlenmiştir .
Özet (Çeviri)
In this thesis, noises which is interference in to ECG signal is denoised by using discrete wavelet transform, packet wavelet transform. Three different kind of noise is considered in this work: 50 Hz power line noise, muscle artifact noise, white noise. Initially, overall denoising performace of each methods is considered in relation to several measuring parameters, including types of wavelets, decomposition level and thresholding wavelet. Denoising ECG is determined by altering this parameters. Thus, optimum wavelet types, decomposition level and thresholding methods are determined. Secondly, each methods are compared with each other and optimum denoising ECG signal is obtained. Global performance is evaluated by the signal to ratio and visual inspection. Finally, method which has optimal performance of denoising ECG is determined. This method is discrete wavelet transform.