V772 her etkin çift yıldız sisteminin ışıkölçüm analizi
Photometric analysis of an active binary system V772 her
- Tez No: 233624
- Danışmanlar: DOÇ. DR. FEHMİ EKMEKÇİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Astronomi ve Uzay Bilimleri, Astronomy and Space Sciences
- Yıl: 2008
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Astronomi ve Uzay Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 80
Özet
Bu tez çalışmasında, kromosferik aktif bir çift sistem olan V772 Her'in 3 Temmuz 2006 ile 3 Eylül 2007 tarihleri arasında Ankara Üniversitesi Gözlemevi'ndeki (AÜG) 30 cm'lik Maksutov teleskobu ve TÜBİTAK Ulusal Gözlemevi'ndeki (TUG) 40 cm'lik Cassegrain teleskobu kullanılarak elde edilen B, V ve R bandı ışık eğrileri sunulmaktadır. Işık eğrisi analizleri Wilson-Devinney (WD) programı (2004 versiyonu) aracılığıyla yapıldı ve her bir bileşen üzerinde bir leke olmak üzere iki lekeli çözüm sonucunun gözlemsel ışık eğrileri ile uyumlu olduğu bulundu. Bu çözüm sonucunda bileşenlerin sıcaklıkları T1=5900 °K, T2=4500 °K, kütleleri M1=1,15 M ? , M2= 0,68 M ? , yarıçapları, R1= 0,9 R ? , R2= 0,61 R ? , q= 0,59, i= 75°,6 olarak elde edildi. V772 Her sisteminin ışık eğrisi analizinden elde edilen dinamik ve fiziksel parametrelerinin, daha önce diğer yazarlar tarafından bulunan değerler ile yaklaşık olarak uyumlu oldukları görüldü. Ek olarak sistemin 1981 yılında alınmış üç IUE-Newsips tayfı NASA'nın IUE arşivinden elde edilerek incelendi. Tayflarda kromosfer ve geçiş bölgesinde oluşan salma çizgileri görüldü. Salma çizgi akıları Gauss profili fit işlemine dayanarak hesaplandı. Bu tayflarda görülen salma çizgileri sistemin moröte etkinliğine bağlı olarak değerlendirilmeye çalışıldı. Ancak bu verilerin az olması nedeniyle, sistemin ışık eğrileriyle beraber, salma çizgi akılarının zamana veya yörünge evresine bağlı değişimine ilişkin yorum yapılabilecek seviyede bilgi elde edinilemedi.
Özet (Çeviri)
In this thesis, B,V and R light curves of chromospherically active binary V772 Her obtained between July 3, 2006 and September 3, 2007 by using 30 cm Maksutov Telescope of Ankara University Observatory (AUG) and 40 cm Cassegrain Telescope of TUBITAK National Observatory (TUG) are presented. Light curve analyses were made by means of Wilson-Devinney (WD) program (Version of 2004) and the achieved result with two spots located on each component of the system is found to be well fitted the observational light curves. This analyses reveals that the temperatures, masses and radii of the components are T1= 5900 °K, T2= 4500 °K, M1=1,15 M ? , M2=0,68 M ? , and R1= 0,9 R ? , R2= 0,61 R ? , respectively. The mass ratio and orbital inclination are found to be q=0,59 and, i=75°,6, respectively. Dynamical and physical parameters of V772 Her, obtained by this light curve analyses, are found to be in agreement with those obtained previously by other authors. In addition, three IUE-Newsips spectra, acquired in 1981, obtained from the NASA IUE archive were analyzed. The spectra show emission lines originating in the chromosphere and transition region. The emission line fluxes were computed based on Gaussian profile fitting procedures. Emission lines seen in these spectra were tried to evaluate according to system?s ultraviolet activity. But, it could not be possible to obtain enough information on the flux variability in time or orbital phase from these spectra to evaluate with the light curves of the system.