RR Lyrae türü değişen yıldızlar T Sex, RR Leo ve ST Boo'nun fotometrik analizi
Photometric analysis of RR Lyrae type variable stars: T Sex, RR Leo and ST Boo
  1. Tez No: 233625
  2. Yazar: LALE ÇELİK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. FEHMİ EKMEKÇİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Astronomi ve Uzay Bilimleri, Astronomy and Space Sciences
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Astronomi ve Uzay Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 183
Özet
Bu tez çalışmasında, RR Lyrae türü değişenler olan T Sex, RR Leo ve ST Boo'nun Mart 2007 ile Eylül 2007 tarihleri arasında Ankara Üniversitesi (AÜG) ve TÜBİTAK Ulusal Gözlemevi (TUG)'nde elde edilen ışık eğrileri sunulmuştur. Bu üç zonklayan yıldız için Period04 programı kullanılarak çoklu frekans analizi gerçekleştirilmiştir. T Sex için on-frekanslı çözüm, RR Leo için yirmi-frekanslı çözüm ve ST Boo için yirmi-frekanslı çözüm fotometrik verilerle uyum içerisinde olmuştur. Ancak, ne var ki bu frekansların ayrıntılı incelenmesi ile güvenilir olmayan S/N oranlarına sahip olması, gözlemsel hataların etkisi, aliasing etkisi gibi nedenlerden dolayı bazı yalancı/güvenilir olmayan frekansların Period04 programı ile oluşturulabildiği görülmüştür. Bu incelemeler, T Sex için bir-frekans, RR Leo ve ST Boo için iki-frekans ile zonklama durumunun en uygun sonuç olduğunu ortaya çıkarmıştır. Bu nedenle bir başka çoklu-frekans analizi aynı verilere AutoSignal V1.7 programı uygulanarak yapıldı ve bu frekansların hangilerinin yıldızların zonklama doğasını temsil edecek kadar güvenilir olduğu araştırıldı. Elde edilen sonuçlar T Sex için dört-frekanslı, RR Leo için yedi-frekanslı ve ST Boo için on-frekanslı bir çözüm şeklinde oldu. AutoSignal V1.7 programı ile elde edilen bu sonuçların Period04 programı ile elde edilenlerle bir karşılaştırılması sonucunda AutoSignal V1.7 frekans analiz programının RR Lyrae türü zonklama yapan yıldızların çoklu frekans analizinde daha güvenilir sonuçlar verdiği görülmüştür.
Özet (Çeviri)
In this thesis, the B, V and R light curves of the RR Lyrae type variables T Sex, RR Leo and ST Boo, obtained between March 2007 and September 2007 at Ankara University Obsevatory (AUG) and at TÜBİTAK National Observatory (TUG) are presented by applying multiple-frequency analysis using Period04 to the observations of these three pulsation stars ten- frequency solution for T Sex, twenty-frequency solution for RR Leo and twenty-frequency solution for ST Boo were found to be fitted well to the photometric data. Unfortunately this analysis shows that some of these frequencies have some unreliable S/N ratios which have to checked by examining the observational errors, aliasing effects and some possible spurious frequency yielded by Period04 program. These examinations gave the most reliable results as one-frequency for T Sex, two-frequency solution for RR Leo and ST Boo. Therefore, the other multiple-frequency analysis using AutoSignal V1.7 program applied for the same data of these pulsation stars to find out whether frequencies are in truth and reliable enough to represent the pulsational phenomena of these stars. The achievement results are four-frequency solution for T Sex, seven-frequency solution for RR Leo and ten-frequency solution for ST Boo. Comparing the results of Period04 program with those of AutoSignal V1.7 program shows that AutoSignal V1.7 program gave the most reliable evaluation for RR Lyrae type pulsation stars in multiple-frequency analysis.