İstanbul Boğazı'ndaki sarıkuyruk istavrit balığı (Trachurus mediterraneus)'nın kas ve solungaçlarındaki kurşun düzeyleri
Lead levels in muscle and gills of Mediterranean horse mackerel (Trachurus mediterraneus) from Bosphorus
- Tez No: 233628
- Danışmanlar: PROF. DR. RİKAP YÜCE
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Zooloji, Zoology
- Yıl: 2008
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 81
Özet
Bu çalışmada İstanbul Boğazı'nda (İstanbul, Türkiye) Mayıs 2007 - Mayıs 2008 arasında avcılığı yapılan ve çok miktarda tüketilen bir balık olan Sarıkuyruk İstavrit Balığı (Trachurus mediterraneus)'nın kas ve solungaç dokularındaki kurşun seviyeleri belirlenmiştir. Özellikle su ürünlerinde bulunan ağır metallerin insan ve çevre sağlığı üzerindeki etkileri büyük ilgi çekmektedir. Kurşun, kadmiyum, cıva gibi toksik kirleticiler sucul ortamlarda madencilik, endüstriyel ve tarımsal faaliyet sonucunda bulunurlar. Bu metallerin yüksek konsantrasyonda bulunuşu sadece su ortamlarını olumsuz etkilemekle kalmaz, balık popülasyonlarını da etkiler. Su kirliliği olarak bilinen, özellikle kurşunun sebep olduğu ağır metal kirliliği, balıklarda fizyolojik ve biyokimyasal değişikliklere sebep olur. Bu çevre kirliliği etkileri sebebiyle birçok balık türü ağır metaller tarafından tehdit edilmektedir. İstanbul Boğazı'ndan elde edilen balık örneklerindeki kurşun seviyeleri atomik absorbsiyon spektrofotometresi ile belirlenmiştir. Balık örneklerinden elde edilen en düşük ve en yüksek kurşun seviyeleri kas dokusunda;
Özet (Çeviri)
In this study, lead levels have been determined in muscle and gill tissues of Mediterranean horse mackarel (Trachurus mediterraneus) which are fishing and generaly consumed in the Bosphorus (İstanbul, Turkey) between May 2007, May 2008. The effects of heavy metals on human health and the environment is of great interest today, especially aquatic food products. Heavy metals like lead, cadmium, mercury etc. are toxicants commonly found in mining, industrial and agricultural in aquatic systems. In high concentrations these metals could have a negative effect not only on aquatic systems, but also on fish populations. It is known that polluted water, especially heavy metal pollution like lead, can cause physiological and biochemical alterations in fish. Due to environmental pollution effects, many fish species are threatened by the heavy metal toxicans. Lead levels of fish samples from the Bosphorus were determined by atomic absorption spectroscopy. The minimum and maximum lead levels in fish samples were found in muscle;