Soğuk şekillendirilmiş çok parçalı hafif çelik kolonların merkezi yükleme altında davranışı
Behavior of cold formed built-up steel columns under axial loading
- Tez No: 233694
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. SELİM PUL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
- Yıl: 2009
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Bölümü
- Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 96
Özet
Soğuk şekillendirilmiş hafif çelik profillerin yapılarda kullanımı ile ilgili çalışmaların II. Dünya Savaşı sonrasında, özellikle ABD, Japonya, Almanya ve İskandinav ülkelerinde başladığı bilinmektedir. Klasik çelik profillerin yanı sıra, hafif çelik profillerin de yapılarda ve diğer alanlarda kullanılması günümüzde daha da yaygınlaşmaktadır. Hafif çelik yapılara ilişkin ilk uygulamalar 1950'li yılların sonlarında Almanya'da yapılabilmiş ve hafif çelik çerçeve sistemin bugünkü halini alması 1980'li yılları bulmuştur. Gelişmiş ülkelerde yaygın olarak kullanılan soğuk şekillendirilmiş profiller ülkemizde ise ancak son yıllarda önem kazanmaya başlamıştır. Bu profillerle daha çok, kat sayısı az olan konut türü yapılar gerçekleştirilmekte ve çok yönlü önemli bir ekonomi elde edilmektedir.Bu çalışmanın temel amacı, hafif çelik profillerin ve bu profillerle gerçekleştirilen yapıların tanıtımının yapılmasından sonra bu profillerle oluşturulan düşey taşıyıcı elemanlar üzerinde merkezi yükleme deneyleri yaparak sonuçları karşılaştırmaktır.Bu amaçla gerçekleştirilen çalışma toplam dört bölümden oluşmaktadır Birinci bölüm genel bilgilerin verildiği bölüm olup, bu bölümde giriş, çalışmanın amacı ve kapsamı tanıtılmakta, hafif çelik yapılar hakkında genel bilgiler sunulmakta ve daha önce gerçekleştirilmiş bazı araştırmalar özetlenmektedir. İkinci bölümde, çalışma konusuna uygun olarak soğuk şekillendirilmiş hafif çelik profillerle oluşturulan çok parçalı kolonlar üzerinde gerçekleştirilen merkezi yükleme deneyleri ve bu deneylerden elde edilen bulgular verilip gerekli irdelemeler yapılmaktadır. Çalışmanın tümünden çıkarılabilecek sonuç ve öneriler üçüncü bölümde özetlenmekte ve bu bölümü de dördüncü bölüm olan kaynaklar dizini izlemektedir.Elde edilen sonuçlar, soğuk şekillendirme yöntemiyle üretilmiş hafif çelik profiller kullanılarak elde edilen çok parçalı kolon tasarımının az katlı konut türü yapılar için uygun olduğunu göstermektedir.
Özet (Çeviri)
Studies about cold-formed steel profiles for construction is known to embark firstly after the WWII among countries such as USA, Japan, Germany and Scandinavian countries. Besides conventional steel profiles, light gauge steel profiles are spreadingly used in construction and other fields as well. Light gauge steel profiles are firstly used in Germany after 1950s and it has taken a thiry-year of experience to introduce the system of light gauge steel frame to be successful. These cold formed steel profiles used abundantly in developed countries are started to be used in our country in last decades and using these, mostly, low-rise buildings such as houses (one or two floors) are built and it brings in an allaround income.The primary aim of the study is to introduce cold formed steel profiles and the buildings which are designed with them, then compare the results by making axial loading experiments on vertical structural members.The study involves four chapters. First chapter informs about the general idea of the study and involves introduction, the aim and scope of the study and gives brief information about light gauge steel structures, in addition summarizes the published studies. Second chapter tells about the axial loading experiments carried on built-up members which are made with cold formed steel and then results of these. All findings and results are put forward in the third chapter. Lastly in the fourth chapter there is works cited page.Finally, results gained at the end of the study reveals that the design of built-up members which are made with cold formed steel profiles are suitable for low-rise buildings.