Türkiye emprenye endüstrisi, mevcut durum, sorunlar ve çözüm önerileri
Impregnation industry in Turkey, present situation, problems and solution proposals
- Tez No: 233861
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MUSA ATAR
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Ağaç İşleri, Wood Products
- Yıl: 2008
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Mobilya ve Dekorasyon Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 168
Özet
Bu çalışmada, Türkiye'deki ahşap emprenye endüstrisinde faaliyet gösteren işyerlerinin sayısı, üretim kapasiteleri, kapasite kullanım oranları, üretim, dış ticaret, istihdam verileri incelenmiştir. Bu amaçla Türkiye'de basınç uygulanan yöntemleri kullanarak, sadece ağaç malzemeye emprenye işlemi uygulayan işletmeler (A grubu işletmeler) ve kereste üretimi veya dekorasyon gibi farklı alanda üretim yaparken üretimleri gereği veya başka bir sebeple özel bir tesis kurarak emprenye işlemi yapan işletmeler (B grubu işletmeler) araştırmanın çalışma kapsamına alınmıştır. Ayrıca hammadde tedarik eden firmalar ile tesis kurulumu yapan firmalardan, bünyesinde emprenye tesisi bulunduran şirketlerle ilgili veriler toplanmış, ulaşılabilen firmalara gidilip sorunları hakkında bilgi alınmıştır. Sorunları ve mevcut durumu tespit edebilmek amacıyla işletmelere yönelik anket uygulanmıştır. Mevcut durum ve sorunlar SWOT analizi yöntemiyle irdelenerek çözüm önerileri getirilmeye çalışılmıştır. Sonuç olarak, toplam 73 işletmeden 56'sı anket uygulamasına katılarak bilgilerini bizimle paylaşmıştır. Bu 56 işletmenin 22'si A, 34'ü B grubu işletmedir. A grubu işletmelerin çoğunluğunun (% 36) Akdeniz Bölgesi'nde, B grubu işletmelerin ise çoğunluğunun (% 38) Ege Bölgesi'nde kurulmuş olduğu tespit edilmiştir. Kapasite değerleri, A grubu işletmeler için 142 800 m3 / yıl, B grubu işletmeler için 133 500 m3 / yıl ve toplam kapasitenin 276 300 m3 / yıl olduğu, ancak işletmelerin tam kapasite çalışmadıkları, buna neden olarak da öncelikle talep eksikliğini gösterdikleri görülmüştür. Pazarlama, istihdam, ağaç malzeme ve emprenye maddesi tedarikinin de sorunlar arasında olduğu belirlenmiştir. Emprenye sektörünü oluşturan tüm işletmelerin TSE'ye uyumluluğunun zorunlu hale getirilmesinin, ayrıca işletmelerin bir araya gelerek bir federasyon kurmalarının, kendi iç denetimleri için gerekli olduğu önerilmektedir.
Özet (Çeviri)
In this study, the number of enterprises operating in wood impregnation industry in Turkey, their production capacities, capacity utilization rates, production systems, foreign trade and employment situations are investigated. For this purpose, enterprises operating in only pressure wood impregnation (Group-A) and enterprises need pressure wood impregnation systems while operating in different fields such as timber production or decoration (Group-B) are included within the scope of this study. Also, required information about firms that supply raw materials and about enterprises establishing wood impregnation systems were collected, and the problems of the accessed enterprises were obtained. To determine the problems and the present situation, a survey was applied to the firms. The problems and the present situation were explicated using SWOT analysis and solutions are proposed. Consequently, 56 of total 73 enterprises were shared their information with us by attending to the survey. 22 of these 56 enterprises were Group-A and the remaining 34 were Group-B. It was observed that most of the enterprises in Group-A (36%) were established in Mediterranean Region, and most of the enterprises in Group-B (38%) were established in Aegean Region. Also, it was seen that capacities were 142 800 m³ / year and 133 500 m³ / year for the Group-A and Group-B, respectively (totally 276 300 m³ / year). However, it was seen that these enterprises do not work at full-capacity, and lack of demand was assigned as a reason. Marketing, employment, material procurement for wood impregnation were also among their problems. It was suggested that, all the enterprises operating in this field should be up to TSE (Turkish Standards). Moreover, a federation was found to be nesessary for these firms? internal auditing.