Kent merkezlerindeki konut alanlarında çöküntüleşme ve dönüşüm Bursa Doğanbey Kentsel Dönüşüm Projesi örneği
Deprivation and regeneration in housing areas of the inner city Bursa Doğanbey Urban Regeneration Project
  1. Tez No: 233871
  2. Yazar: ASLIHAN UYAN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ÖZLEM GÜZEY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Şehircilik ve Bölge Planlama, Urban and Regional Planning
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Şehir ve Bölge Planlama Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 257
Özet
Dünyada 19. yüzyılın son dönemlerinden günümüze yaşanan tüm ekonomik, sosyal ve politik değişimler, tüm bu gelişmelerin mekanda birebir tecrübe edildiği kentleri de farklı açılardan etkilemekte, değiştirmekte ve geliştirmektedir. Kentsel dönüşüm olgusu da tüm bu gelişmelerden etkilenen kentsel alanların farklı yöntem ve tekniklerle nasıl dönüştürüldüğünü içeren çok boyutlu bir kavramdır. Endüstri devrimi ile birlikte Batı ülkelerinde büyüyen işçi sınıflarının yaşadığı sosyal ve ekonomik açıdan çöküntü alanlarını iyileştirme gereksinimi, II. Dünya Savaşı sonrasında tahrip olan Avrupa ve Amerika kentlerinin yeniden inşası ve 20. yüzyılın daha sonraki dönemlerinde işlevsizleşmiş sanayi alanlarını yeniden değerlendirme girişimleri, kentsel dönüşümün zaman içinde değişen dünya koşullarına bağlı olarak gösterdiği gelişimi ortaya koymaktadır. Tarihsel süreçte dünyadaki tüm bu gelişmelerden farklı boyutlarda etkilenen Türkiye kentlerinde ise kentsel dönüşüm olgusu, son yıllarda yıpranan kentsel alanların dönüştürülmesinde üzerinde sıkça durulan bir kavram haline gelmiştir. Bu çalışma, çöküntüleşme sürecine girmiş mevcut kentsel alanlarda yeni arsa üretimi gereksinimiyle gerçekleştirilen kentsel dönüşüm projelerinin, kent merkezlerindeki konut alanlarında hangi dinamiklere bağlı olarak gerçekleştirildiğinin ortaya konulması, kentsel dönüşümün fiziksel, ekonomik ve sosyal boyutlarının irdelenmesi ve elde edilen bulguların Bursa Doğanbey Kentsel Dönüşüm Projesi örneğinde incelenmesi amacıyla hazırlanmıştır.
Özet (Çeviri)
All the economic, social and political changes from late 19th century to our day, influence, change and improve, from different aspects, those spaces that experienced these developments. Urban regeneration is a multidimensional concept that includes how urban spaces affected by all these developments are transformed with different methods and techniques. Requirement of socially and economically precipitated areas where the growing labour class lives in Western countries with the industry revolution and the re-building of Europian and American cities demolished after WWII and the reevaluation of industrial areas that became nonfunctional in the later periods of 20th century, introduce the development of urban regeneration that related with the changing world conditions in the length of time . In Turkish cities, which have been affected from these developments in the historical process with varying extents, the urban regeneration phenomenon has become a concept often emphasized with regard to the transformation of urban spaces decaying in recent years, and debates are continued on the outcomes of the practices carried out. This study made the aim of with which dynamics urban regeneration projects implemented in the inner city housing areas, that realized with the requirement of new land production in recent urban areas which came into precipitation process, and explication of the physical, economic and social dimensions of urban regeneration, and for analyzing the achieved findings on the example of Bursa Doğanbey Urban Regeneration Project.