Toplu konutlarda enerji etkinliği; toplu konut idaresi başkanlığı (TOKİ) toplu konut projeleri üzerinden bir inceleme
Energy efficiency of housing development; a survey over housing development projects of housing development administration of Turkey (TOKİ)
  1. Tez No: 233890
  2. Yazar: MEHMET KARACA
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ÇİĞDEM VAROL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Enerji, Mimarlık, Şehircilik ve Bölge Planlama, Energy, Architecture, Urban and Regional Planning
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Şehir ve Bölge Planlama Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 282
Özet
Sınırlı doğal kaynakların hızla tüketilmesi ve geri dönülmez bir çevre tahribiyle karşı karşıya kalma olasılığı, sürdürülebilir kalkınma kavramının ve bu kapsamda enerjinin etkin kullanımının önemini arttırmaktadır.Bu bakış açısıyla; kentlerin inşa sürecine yeni bir vizyonla yaklaşılması gerekmektedir. Günümüzde yeni yerleşim alanları doğal kaynakların hızla tüketildiği yerler değil; doğa ile uyumlu ve doğal kaynakların kullanılırken korunduğu ve geliştirilmesinin hedeflendiği yaşanabilir ve yaşatabilir mekânlar olarak düşünülmelidir.Son yıllarda ülke çapında büyük ölçekte bir konut üretim süreci yaşanmaya başlanmış ve bu konuda yapılan yasal düzenlemeler ile Toplu Konut İdaresi (TOKİ)'ne büyük ölçüde yetki ve sorumluluk verilmiştir. Bu noktada; sürdürülebilir bir geleceğin ve yaşam alanlarının inşasında ve gelecekteki enerji talebinin optimize edilebilmesinde konut üretim süreçlerine enerji etkinlik stratejilerinin dâhil edilmesi önem taşımaktadır.Çalışma kapsamında TOKİ tarafından projelendirilen ve uygulaması yapılan toplu konutların, enerji etkinliği yönünden değerlendirilmeye alınması ve bu değerlendirme ile ortaya çıkan sonuçlar ışığında, toplu konut projelerine enerji etkinlik yöntemlerinin adapte edilebilmesine yönelik önerilerin ortaya konması amaçlanmaktadır.
Özet (Çeviri)
Rapid consumption of limited natural resources and the possibility of facing an irreversible nature destruction amplify importance of sustainability concept and energy efficiency under this notion.According to this view, a new vision for construction of cities is required. New residential areas cannot anymore be the places of the recklessly consumed natural resources but should be designed as livable areas compatible to environment, preserving and improving natural resources while using them.In recent years a nationwide urbanization and housing development period has begun in Turkey and by the new legal regulations Housing Development Administration of Turkey (TOKİ) has been charged and warranted extensively for this process. At this point to construct a sustainable future and sustainable residential areas, and to optimize energy demand, and energy efficiency strategies in housing development period is essential.In this study, it is aimed to analyze housing development projects and implementations of TOKİ in terms of energy efficiency, and to develop strategies to adapt energy efficiency methods to housing development projects thought the results of the survey.