Development of a low-cost aseismic base isolation device for protection of structural systems from damaging effects of earthquakes
Düşük maliyetli taban yalıtım sisteminin geliştirilmesi
- Tez No: 234067
- Danışmanlar: PROF. DR. MUSTAFA ÖZDER ERDİK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Deprem Mühendisliği, Earthquake Engineering
- Yıl: 2009
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
- Enstitü: Kandilli Rasathanesi ve Deprem Araştırma Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Deprem Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 80
Özet
Ülkemizin yüksek deprem riski altında olması ve yirminci yüzyılda binlerce kişinin deprem sonrası ölümü sebebiyle, depremler ülkemiz açısından en önemli doğal afetlerden biridir. Bu sebeple depreme dayanıklı yapı tasarımı, yapıların depremden korunmasında çok önemli rol oynamaktadır. Bu yüksek lisans tez çalışmasının amacı daha önce yapılmış olan taban izolasyon sistemlerini göstererek, yeni bir taban izolasyon sistemini önermektir. Ball-N-Cone (BNC) diye anılan sismik izolasyon sistemi deneysel olarak incelenmiş ve elde edilen sonuçlar sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
Due to the killing thousands of people in the twentieth century and seismicity of our country, earthquakes are one of the most important natural hazard for out country. Therefore the earthquake resistance of structural system plays central role for earthquake protection. This M.Sc. thesis research?s concern is to illustrate some base isolation techniques and to propose a base isolation device to improve the earthquake resistance of structural systems. The so-called Ball-N-Cone (BNC) aseismic base isolation device is experimentally studied and results are given.