Evaluation of methanol effect on an anaerobic sludge using methanogenic activity measurements and fluorescent in situ hybridization
Bir anaerobik çamurda metanol etkisinin metanojenik aktivite testleri ve floresanlı yerinde hibritleme ile belirlenmesi
  1. Tez No: 234068
  2. Yazar: ERKİN GÖZDERELİLER
  3. Danışmanlar: PROF. DR. BAHAR İNCE
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyoteknoloji, Çevre Mühendisliği, Biotechnology, Environmental Engineering
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
  10. Enstitü: Çevre Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Çevre Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 130
Özet
Organik bazlı solventler ilaç, petrol, boya vb. endüstrilerin proseslerinde yoğun olarak kullanılmakta ve dolaysıyla atıksularında önemli miktarlarda bulunmaktadır. Başta kimyasal senteze dayalı ilaç endüstrisi olmak üzere, pek çok endüstride yüzlerce organik ve inorganik ham madde ve bu maddeleri çözmek için çok çeşitli solventler kullanılmaktadır. En yaygın olarak kullanılan solventler arasında metanol, etanol, aseton, ve isopropanol sayılabilir. Bunlara ek olarak, metilen klorür, toluen, kloroform, klorobenzen, siyanür, fenol ve benzen gibi solventler de bu proseslerde kullanılmaktadır Solventlerin mikrobiyal topluluğun yapısına ve aktivitesine etkilerinin tanımlanması ile solvent gideren anaerobik biyoreaktörlerdeki mikrobiyal etkileşimlerin anlaşılmasını ve bu reaktörlerden daha iyi performans ve biyogaz elde edilmesini mümkün kılabilecektir.Bu çalışmada, tam ölçekli bir anaerobik EGSB reaktöründen alınan çamur ile aşılanan laboratuvar ölçekli ardışık kesikli bir anaerobik reaktör 47 gün boyunca işletilmiştir. Anaerobik reaktörden alınan çamurda sırasıyla SMA testleri ve FISH tekniği kullanılarak metanolün, metanojenik aktiviteye ve mikrobiyal kommuniteye inhibitör etkisi incelenmiştir.Metanol etkisinin incelendiği SMA test sonuçları, kontrol reaktör çamuru örneğinin aktivitesi ile karşılaştırıldığında, maksimum asetoklastik metanojenik aktivitenin 437 mLCH4/ gUAKM.gün'den 252 mLCH4/ gUAKM.gün'e düştüğü gözlemlenmiştir. Ayrıca, maksimum toplam metanojenik aktivite değerleri göz önüne alındığında metanol eklenen çamur örneklerinin aktivitelerinde %55 düşüş gözlenmiştir. FISH sonuçlarına göre, Methanosaeta ve Methanosarcina türlerinin oluşturduğu asetoklastik metanojenler tam ölçekli anaerobik EGSB reaktör ve laboratuvar ölçekli ardışık kesikli reaktör çamurunda en baskın türler olarak belirlenmiştir. Fakat, metanolün inhibitör etkisi sonucunda asetoklastik metanojenlerden, hidrojenotrofik metanojenlere doğru bir kayma tespit edilmiştir. Özellikle Methanobacteriales türlerindeki artış, bu türlerin inhibitör varlığı gibi stres şartları altında daha dayanıklı olduklarını göstermektedir.
Özet (Çeviri)
Many kinds of solvents are discharged from industries such as refineries, paint and pharmaceutical manufacturers etc. Hundreds of organic and inorganic raw materials and many organic solvents used to dissolve the compounds are required in these processes. The most commonly used solvents are methanol, ethanol, acetone, and isopropanol. Moreover, methylene chloride, toluene, chloroform, chlorobenzene, chloromethane, cyanide, phenol, and benzene are also used. Defining effect of solvents on both microbial community structure and activity changes in anaerobic reactors can lead to improvements in the understanding of interactions in the bioreactors, thereby obtaining better reactor performance in terms of higher degradation capacity and biogas production.In this study, a lab-scale anaerobic batch reactor inoculated with a seed sludge taken from a full-scale EGSB reactor was operated during 47 days as a preliminary-study. At the end of the operational period, sludge taken from the reactor was used to evaluate the effect of methanol on methanogenic activity and microbial community using SMA tests and FISH, respectively.SMA test results showed that the maximum acetoclastic activity of methanol added sludge samples decreased from 437 mlCH4 /gVSS/day to 252 mlCH4 /gVSS/day compared to control reactor sludge. In addition, maximum overall methanogenic activity was found to be 221 mlCH4 /gVSS/day in methanol added sludge samples, showing a 55% decrease when compared to control. According to FISH results, acetoclastic methanogens, Methanosaeta spp. and Methanosarcina spp. were found to be predominant methanogens in both sludges from the full-scale EGSB and lab-scale anaerobic batch reactors. However, predominance of acetoclastics methanogens tended to change to hydrogenotrophic methanogens, especially Methanobacteriales spp. under inhibitory effect of methanol. This shows that Methanobacteriales spp. is more resistant to stress conditions like inhibitory effect of a common organic solvent, i.e methanol.