Kullanıcının ürünü benimseme sürecinde duygu faktörünün ürün tasarımda kullanımı
Usage of emotion factor in product design, in the process of adoption of product for customer
- Tez No: 234090
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. H. TENGÜZ ÜNSAL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Endüstri Ürünleri Tasarımı, Industrial Design
- Yıl: 2008
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Endüstri Ürünleri Tasarımı Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 134
Özet
Bu çalışmada kullanıcının ürünü benimsemesi için duygu faktörünün Endüstri Ürünleri Tasarımında kullanımı anlatılmıştır. Ürün tasarımında kullanıcı memnuniyet duygusunun incelemesi yapılmış ve bunun gözeterek yapılan tasarımcı ve firma örneklerine yer verilmiştir. Çalışma yedi ana bölümden oluşmaktadır.Birinci bölümde; öncelikle ?Duygu? sözcüğünün etimolojisi ve anlamına yer verilmiştir. Duygu kavramı hakkında yapılan yorumlar anlatılmıştır. Sonra duygunun insan üzerindeki etkileri açıklanmıştır. İnsan beynin yapısı üzerinde duyguların etkileri vardır. Duyguların ifadesine ve duyularımızın anlamına yer verilmiştir. İkinci bölüm, duygu ve ürün ilişkisinin anlatılarak başlandığı bölümdür. Bu bölümde duygu araştırmalarına hakim dört ana kurama yer verilmiştir. Duyguların ortaya nasıl çıktığına dair geliştirilen sınıflandırmalara yer verilirken kullanıcının duygusal gereksinimi anlamaya çalışılmıştır.Üçüncü bölümde; Patrick Jordan'ın öne sürdüğü Dört Memnuniyet Teorisi anlatılmaktadır.Dördüncü bölüm, kullanıcı davranışına etki eden faktörlerin anlatılmasından oluşmaktadır.Beşinci bölümde, firmaların ürün duygusuna, ürün tasarımı yapan firmaların ve tasarımcıların memnuniyet duygusuna bakış açısına yer verilmiştir. Çeşitli örneklerin sunulduğu bu bölümde en çok Philips firmasına yer verilmiş ve tasarım stratejisi anlatılmaya çalışılmıştır.Sonuç bölümünde; Tasarımda duygunun önemli bir faktör olduğu, günümüzde yapılan tasarımlarda artık memnuniyet, üründen keyif alma veya ürünü arzulama gibi duyguların ön plana çıktığı saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, usage of emotion factor in Industrial Product Design was discussed for pleasurable products. Consumer pleasure emotion was observed in product design, designers and companies concerned about this pleasure were illustrated. This study occurs from seven main parts. In first part, etymology and meaning of ?Emotion? word was studied. Comments made about emotion concept were told. After that, affects of emotions on people were explained. Emotions has affect on human brain structure. Expressions of emotions and meanings of our senses took place. Second part starts with examining relationship between emotion and product. In this place, four main theorical tradition about emotion researches ranked. Emotional needs were being tried to understand, while observing how emotions appear. On the third part, Patrick Jordan?s Four Pleasure Theory was told. The fourth part part takes place of explanations about factors that affect user behaviour.On the Fifth part, product emotion of companies and aspects to emotion of pleasure for designers and companies that designs products were summarized. Various examples, mostly Philips, were provided in this chapter, and their design strateg was investigated. On the conclusion it was stated that, emotion is an important factor in designing and for the designs produced nowadays, satisfaction, product pleasure and desire for the product have come to foreground.