Kayma direnç parametrelerinin sismik hızlar ile belirlenmesi
Determination of shear resistance parameters from seismic velocities
- Tez No: 234200
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. OSMAN UYANIK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Jeofizik Mühendisliği, Geophysics Engineering
- Yıl: 2009
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Jeofizik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 117
Özet
Bir deprem esnasında, zeminde meydana gelen titreşimler, mühendislik yapı yüklerinin iletildiği zeminlerde büyük deformasyonlar yapabilir. Bu durum, zeminin dinamik ve stabilite özelliğinin bilinmemesinden kaynaklanır. Zeminin dinamik ve stabilite özelliği doğrudan doğruya ortamın kayma direnci ile ilgilidir. Kayma direnci ile ilgili bilgilerin saptanmasında daha hızlı ve daha pratik çözümlere ulaşmak için yerinde deneylerin (sismik yöntem, vane ve penetrometre) önemi oldukça büyüktür.Bu tez çalışmasında, Isparta, Yalvaç ve Ağlasun bölgelerinde, yapılan arazi uygulamaları ile çalışılan bölgelerdeki zeminlerin kayma direnç parametrelerinin değerini, yerinde vane ve proktor penetrometre deneyleri ile zeminin dinamik özelliklerini sismik yöntemler ile belirlenmiştir. Toplam 11 farklı alanlarda belirlenen yarmalarda, temel çukurlarında ve araştırma çukurlarının içlerinde sismik karşıt kuyu(cross hole), Vane ve Proktor Penetrometre deneyleri yerinde uygulanmıştır. Bu deneylerin yapıldığı yerlerden alınan örselenmiş ve örselenmemiş numuneleri kullanarak laboratuar deneyleri yapılmıştır. Elde ettiğimiz parametreler arasında ilişkiler arayarak yerinde yapılan deneyler ile daha kısa sürede daha fazla parametre belirlemek amaçlanmıştır.
Özet (Çeviri)
During an earthquake, the vibrations occurred on the ground could lead damages in the grounds where engineering loads are conducted. This is because the dynamic and stability properties of the ground are unknown. These properties depend on the skid resistance of the ground. Its important to make in-situ tests for collecting information about shear strength. In this thesis work, the values of skid resistance parameters of some ground near Isparta, Yalvaç, Ağlasun are observed via in-situ vane and penetrometer tests and the dynamic properties of that ground are found via seismic experiments. Cross hole, vane and penetrometer tests are implemented on a total of 11 places including engravings, foundation pits and research pits. The disturbed and undisturbed samples taken from that places are used in laboratory experiments. Searching for relations between the parameters found, it is aimed to find more parameters in a shorter time.