Rûhu'l-Maâni'de âyetler ve sûreler arası münâsebet
The relationship between versus (ayet) and chapters (sure) in Rûhu?l-Maâni
  1. Tez No: 234297
  2. Yazar: MUHAMMET FATİH TEKKOYUN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. M. FAİK YILMAZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Din, Religion
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yüzüncü Yıl Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Tefsir Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 109
Özet
Bu çalışma, 19.yy. da Bağdat'ta yaşamış olan Ebu's-Senâ Şihabuddîn Mahmûd el-Âlûsî'nin, yazdığı `Rûhu'l-Maani fi Tefsiri'l-Kur'ani'l-Azim ve's-Seb'ı'l-Mesânî' isimli tefsirinde `Âyetler ve Sûreler Arası Münasebet' konusunu incelemektedir.Çalışmamızın amacı `Âyetler ve Sûreler Arası Münasebet' konusunda yapılan çalışmalardan istifadeyle, `Rûhu'l-Maânî' de bu konunun örneklerini tesbit etmektir.Tezin baş kısmında öncelikle Âlûsî hakkında kısa bilgi verilmiştir. Daha sonra tefsiri `Rûhu'l-Maânî'nin özellikleri hakkında kısa bilgiler verilmiştir. Münasebet ve Tenasüp kavramları hakkında genel bilgilerden sonra bu ilmin tarihçesi ve diğer ilimlerle ilişkisi üzerinde durulmuştur. Daha sonra Rûhu'l-Maânî'de önce Sureler arası münasebet, daha sonra da Ayetler arası münasebetle ilgili örnekler verilmiştir.Son olarak da kısa bir sonuç bölümüyle tezimize son verilmiştir.
Özet (Çeviri)
This work is the treatise of the topic `Ayetler ve Sureler Arası Münasebet? in the intepretation `Ruhu?l-Maani fi Tefsir?il-Kur?ani?l-Azim ves-Seb?ıl-Mesânî? written from `Ebu?s-Senâ Şihabuddin Mahmûd el-Ãlûsî? who lived in the 19th in Bagdat.The reason of our work is to put out the examples by using the topic `Ayetler ve Sureler Arası Münasebet? in the `Ruhu?l-Maani?. At the beginning of the thesis is a small introduction about Alusi. Following is an explanation of the methods of the '`Ruhu?l-Maani' interpretation.After a general statement of the terms“Münasebet”(relationship) and“Tenasüp”(Suitability), the historical perspective and scientific relations were viewed precisely.Later, the relationship of the Sures and the relationship of the verses to each other in `Ruhu?l-Maani' were given as examples.At last our thesis ends with a short final part.