Türkiye'de azınlıkların televizyonda yansıtılma biçimi
Images of minorities on television in Turkey
  1. Tez No: 234502
  2. Yazar: CANAN ÖZKAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NİLGÜN GÜRKAN PAZARCI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Radyo-Televizyon, Radio and Television
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Radyo Televizyon ve Sinema Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 170
Özet
Bu çalışma, Türkiye'de ulusal çapta yayın yapan dört televizyon kanalının ana haber bültenlerinde, azınlıklar ve etnik kimliklerle ilgili konuların nasıl yansıtıldığını incelemektedir. Yıllardan beri içinde bulunduğu yasal zeminle, bugün Avrupa Birliği kriterleri arasında bir ?sıkışmışlık? yaşadığı gözlenen medyanın, azınlıklar ve farklı etnik kimliklerle ilgili konularda nasıl bir bakış açısı belirlediği, farklı grupların talepleri karşısında nasıl bir iletişim ortamı oluşturduğu ve bu grupların taleplerinin medyanın söylemine ne kadar yansıdığı, bu çalışmada ele alınacak ve örnek olaylarla analiz edilerek sorgulanacaktır. Çalışma üç ana bölüme ayrılmaktadır; birinci bölümde, ulus-devlette azınlık ve yurttaşlık kavramlarının ne anlama geldiği ve ?azınlık? kavramının hukuksal çerçevesi ile ilgili açıklamalara yer verilmiş ve küreselleşme, ulus-devlet ve azınlık hakları ile küreselleşmenin azınlık taleplerine olan etkisi incelenmiştir. İkinci bölümde, Türkiye'de medyanın azınlıklara ve etnik kimliklere yaklaşımına değinilmiş ve Avrupa Birliği'ne uyum sürecinde değişmeye başlayan medya kriterleri ele alınmıştır. Üçüncü bölümde ise; seçilen televizyon kanallarında, 2005?2007 tarihlerinde Türkiye'de azınlıklar ve etnik kimliklerle ilgili bazı önemli gelişmelerin yaşandığı tarihlerde, dört ana haber bülteninde bu gelişmelerin nasıl ele alındığı ve sunulduğu analiz edilmiş ve elde edilen bulgular konu ile ilgili bir sonuca bağlanmıştır.
Özet (Çeviri)
This study investigates how the topics regarding minorities and ethnic identities are imaged on the news of the four national television channels in Turkey. It will discuss, examine and analyze by using the case studies, the perspective of the media which is seen to be“stuck”between the legal ground it has been through for many years and today's EU criteria about the issues of minorities and different ethnic groups, what kind of a communication environment the media has created and to what extent it has reflected the demands of such groups on its own expressions. The study is divided into three main chapters. First chapter encompasses the meaning of a minority and citizenship in the context of a nation-state and explanation of the concept of minority in connection with its legal framework. Furthermore, globalization, nation state, minority rights and the effect of the globalization on the demands of the minorities are analysed in this chapter. In the second chapter, the study indicates the approach of the media against the minorities and ethnic identities in Turkey and criteria of the media which have started to change in the process of the harmonization with the European Union. In the last chapter, 4 news bulletins broadcasted between the years 2005?2007 when some important events were experienced about minorities and ethnic identities, are analyzed in terms of the ways they express and convey the above-mentioned events and the relevant findings have been concluded accordingly.