Türk Hukukunda hasta hakları kavramı (Hukuki nitelik ve sonuçları)
Patient rights: Composition and results
  1. Tez No: 234682
  2. Yazar: YASEMİN GÜLLÜOĞLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HÜSEYİN HATEMİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Kültür Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hukuk Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 138
Özet
Kisilik Hakkı olarak öngörülen Hasta Hakkı Türk hukuk sistemin de kanunhükmünde düzenlenmesi gereken önemli bir meseledir. Uluslar arası bildirgeler ısığında düzenlenmis olan Hasta Hakları Yönetmeliği az da olsa hasta- hekim, hasta- hastanearasında ki husumetlerin çözümünde büyük bir etken olusturmaktadır.Yaptığımız bu çalısma ile hasta hakkı kavramının Türk hukuk sisteminde ki yerive önemi bir kez daha belirginlestirilmistir. Hastaların haklarının olduğu ve bu haklarınAnayasa ile korunduğu göz ardı edilmeyecek bir meseledir.?nsan hakları evrensel beyannamesin de bile kimsenin vücut bütünlüğü kendirızası olmadan engellenemez, devredilemez bir hak olduğu belirtilmektedir. Bu çalısmabu beyannameden yola çıkarak hazırlanmıstır.Tezin birçok bölümün de uluslar arası bildirgelerden ve hasta haklarıyönetmeliğinden bahsedilmistir. Bu maddeler ısığın da konu daha açık hale getirilmeyeçalısılmıstır.Anahtar Sözcükler : Hasta Hakkı, Kisilik Hakkı, Bildirgeler, Hasta HaklarıYönetmeliği, Hasta-hekim, Hasta-Hastane, HastanınRızası.
Özet (Çeviri)
Patient rights, foreseen as personal rights, constitute a very importantmatter which has to be enacted in Turkish Legal System. The Regulation of PatientRights arranged in light of international declarations submits a lot of solutions about thedisputes between the patient and the doctor, the doctor and the hospital.We set off one more time the place and the importance of the patientrights in the Turkish Legal System with the present study. It can not be disregarded thatthe patients have rights and these rights are protected by the Constitution of Turkey.It is even specified in the Universal Declaration of Human Rights thatnobody?s body can be touched out of his own consent and this right is nonassignable.The present study is prepared in light of this declaration.In many parts of the study, we mentioned the international declarationsand the Universal Declaration of Human Rights. In this way, we tried to enlighten thesubject.Key Words : Patient Rights, Rights of Prsonality, Reports, Patient RightsRegulations, Patient- Doctor of Medicine, Patient- Hospital,Patirnt Approval