Avrupa Birliği'ne üyeliğin Türk toplumunun dînî hayatına yansımaları: Gelecekle ilgili beklentiler
Reflections of the European Union membership to the religious life of Turkish society; prospects from future
  1. Tez No: 234782
  2. Yazar: MEHMET BİREKUL
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. BÜNYAMİN SOLMAZ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Din, Sosyoloji, Religion, Sociology
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Felsefe Bölümü
  12. Bilim Dalı: Felsefe ve Din Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 361
Özet
Uzun yıllardır Avrupa Birliği üyeliği için çaba sarf eden Türkiye, 50 yıllık süreç içerisinde önemli adımlar atsa da, sürecin getirdiği belli problemlerle de karşı karşıya kalmıştır. Avrupa Birliği üyelik süreci ile birlikte Türkiye, birçok reformu gerçekleştirmesine rağmen tarihten getirdiği önyargıların yarattığı olumsuzluklarla da mücadele etmek durumunda kalmıştır. Bu durum karşılıklı tereddütlerin, kuşkuların ve güvensizliklerin üstesinden gelinmesi ve ilişkilerin bir işbirliği ve dayanışma ortamına sokulması, güçlü bir ortaklık ilişkisi kurulmasını da zorunlu hale getirmektedir.Bu çalışma ?Türk halkı, batılılaşma sürecinin en keskin virajlarından biri olarak kabul edebileceğimiz bu dönüşüm sürecinin neresinde yer almaktadır?? sorusunu gündeme taşıyarak Avrupa Birliği sürecinin ve bu sürecin üyelikle tamamlanmasının Türk toplumunun sosyal hayatına paralel olarak dini hayatında ne gibi değişimleri gündeme getireceğini irdelemektedir.
Özet (Çeviri)
Turkey which has efforts to membership of European Union for many years, faced with certain problems brought by process although important steps taken in the 50 year process. Turkey has been struggle with negativities created by prejudices comes from history, despite bring many reforms with the membership of European Union process. This situation cause to be unavoidable to established a strong-relationship partnership, overcome the hesitations, doubts and disbelieves and insert the relations to a association and solidarity ambiance.This labour examines what sort of changes will bring to the agenda on the Turkish community?s social life as well as religious life with European Union process and complete this process with membership, by bring up this question to the agenda ?Where the Turkish People places in this transformation process can be regarded as one of the hairpin bend of the westernization process ??