Kur'an-ı Kerim'in mal varlığına bakış açısı
Holy Quaran's wiev to wealthy
  1. Tez No: 234948
  2. Yazar: MEHMET FATİH EROLTEKİN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. İSMET ERSÖZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Din, Religion
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Tefsir Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 161
Özet
Allah (cc), insanı bu dünyaya gönderirken yaratılış amacı olarak kendisine ibadet etmesi, kulluk etmesi için onu yarattığını söylemiştir. Ayrıca eğer isteseydim, her şey bana kulluk ederdi diyerek insanın imtihana tabi tutulacağını dile getirmiştir.İnsan hem Müslüman olup olmama arasında bir imtihan içindedir hem de Müslümanlar kendi aralarında çeşitli imtihanlara tabiidirler. Kimisi çoluk çocuğuyla, kimisi sağlık-sıhhatle kimisi de mal mülk ile imtihana tabi tutulur. Fakat bu, imtihana tabi tutulduğumuz şeylerin köyü olduğu anlamına hiçbir zaman gelmemiştir ve gelmez de. Burada asıl imtihan kişinin oradaki amacında ve niyetinde gerçekleşir. Böyle düşündüğümüzde servetin de insanlar için faydalı ve arzulanması gereken bir araç olduğu ortaya çıkmaktadır. İşte bundan dolayı Müslüman, elinden geldiğince çalışmalı, kazanmalı ve birikim yaparak hayatını devam ettirmelidir.Yani bir Müslüman elinden geldiğince zengin olmalı ve hem kendine hem ailesine hem de toplumdaki diğer Müslümanlara yardımcı olmalıdır. Çünkü Allah (cc), müslümana acziyeti değil rahat bir hayatı emretmiştir. İnsanın rahat olması demek, toplumun rahat ve huzurlu olması demektir. Nitekim Allah (cc) bunu sağlamak üzere Müslümanlara bir takım görevler yüklemiştir. Bunların en başında zekat vermek ve faizden sakınmak gelir. Eğer ki Müslümanlar bu tür emirleri yerine getirmezlerse, daha sonra kapatılamayacak yaralar açmış olurlar. Bundan dolayı Müslüman, kazancını bu tür yanlış yollardan değil çalışıp didinerek kazanmalı ve bu yanlış yollara asla tenezzül etmemelidir.
Özet (Çeviri)
Allah (cc) said that he created human being to worship him alone and to be a slave as a purpose of creation when sending him to the world. He also mentioned that human being would be tested saying ?if I wished, everything would serve for me?.Human being is both in a test between to be or not to be a Muslim and the Muslim people are subjected to various tests among themselves. Some are tested with their children, some with their health and others with their property, but it never meant and will mean that things we subjected t a test are bad.. here the real test happens according to the purpose and intend of person. When we think so, it is revealed that wealth is a useful and desirable means for human beings. Just for this reason, Muslim should work, earn and maintain his life by making some saving to the best of his/her ability.That is, a Muslim should be rich to the extent of his full power and help both himself and his family and other Muslims in society, because Allah (cc) ordered Muslims an easy life, but not inability. Feeling at ease for human being means that society is at ease and at peace. As a matter of fact, Allh (cc) loaded human beings some charges to provide that. Giving alms and avoiding from interest are the most important of them. If a Muslim does not fulfill these commands, then he would cause festering sores. Therefore, Muslim should earn its money not with such incorrect paths, but by working and slogging and should not condescend to these incorrect paths.