İbn İshâk ve Es-sîra'sındaki hadislerin tahrîci ve değerlendirilmesi
Analyzing and evaluating of the hadiths at İbn İshak and Es-sira
- Tez No: 234949
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ADİL YAVUZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Din, Religion
- Yıl: 2009
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İlahiyat Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Hadis Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 195
Özet
`İbn İshâk ve es-Sîra'sındaki Hadislerin Tahrîci ve Değerlendirilmesi' isimli tezimiz araştırma hakkında genel bilgiler, giriş, iki bölüm ve sonuç kısmından oluşmaktadır. Tezin konusu ve önemi, tezde takip edilen yöntem ve yararlanılan kaynaklar arştırma hakkında genel bilgiler başlığı altında verilmiştir.Giriş kısmında hadis ile tarih ilmi arasındaki münâsebet üzerinde durulmuş, İslam tarihi kaynaklarının hadis ilmi açısından önemi hakkında bilgi verilmiştir. Ayrıca tahrîc ve önemine de burada kısaca değinilmiştir.Tezin birinci bölümünde İbn İshâk'ın hayatı, ilmî yönü ve eserleri üzerinde durulmuş; İbn İshâk'ın kimi âlimlerce eleştiri konusu edilen yöntemi hakkında bilgi verilmiştir. Ayrıca es-Sîra'sı hakkında bu bölümde bilgi verilmiş, eser üzerinde yapılan çalışmalar zikredilmiştir.İkinci bölümde İbn İshâk'ın es-Sîra'sındaki hadisler tespit edilerek tahrîc edilmiş ve hadisler hakkında bir değerlendirme yapılmıştır.Tezimizin sonuç kısmında ise İbn İshâk'ın haberleri nakletme konusunda güvenilir bir kimse olduğu, kimi muhaddisler tarafından isnad kullanımından dolayı eleştirilmiş olsa da bu durumun onun tarihçi kimliğinden ve tarihçi metodunu kullanmasından dolayı oluştuğunu ve kendisinden önceki hocalarının da kendisi gibi bu yöntemi kullandığı; bununla beraber eserindeki hadislerin genel olarak temel hadis kaynaklarında değil de kendisinden sonraki dönemlerde yazılmış İslam tarihi kaynaklarında bulunduğu, yine eserdeki hadislerden hiçbirinin Buhârî ve Müslim'de yer almadığı sonucuna ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
Our thesis called `Analyzing and evaluating of the hadiths at Ibn Ishak and Es-Sira? composes general data about study, introduction, two chapters and conclusion sections. The subject and importance of thesis, the followed method and references have been given under `general data? section.At the introduction section, the relation between hadiths and history was emphasized and data about the importance of Islamic history sources in respect of hadiths was also given. Also, it?s analyzing and importance were emphasized briefly.At the first section of thesis, Life of Ibn Ishâk, his scientific aspect and his works were emphasized; data about Ibn Ishâk?s method that was criticized by some scholars was also given. Also, data about his work, Es-Sîra was given in this section, the studies about the work were also mentioned.At the second section, the hadiths at Ibn Ishâk?s Es-Sîra were determined and analyzed and then an evaluation about the hadiths was achieved.At the conclusion section of our thesis, it was concluded that Ibn Ishak is a trust person for narrating hadiths, although he was criticized by some scholars due to using imputation but this case was sourced from his historian identity and using historian method and the scholars before him also used this method; beside this the hadiths in his work were written not from basic hadith sources but from works that were written from works in later period including Islamic history sources, none of hadiths in his work were included at Bukhari and Muslim.