Türkiye'de aşiret-siyaset ilişkisi: Urfa örneği (1950-2003)
Türkiye'de aşiret-siyaset ilişkisi: Urfa örneği (1950-2003)
- Tez No: 234973
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. NECMİ UYANIK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Siyasal Bilimler, Tarih, Türk İnkılap Tarihi, Political Science, History, History of Turkish Revolution
- Yıl: 2009
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarih Bölümü
- Bilim Dalı: Atatürk İlkeleri ve İnkılap Tarihi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 136
Özet
Bu araştırmanın büyük bölümü sosyo-ekonomi, tarihsel ve siyasi bir geçmişe sahip olan aşiret sistemi ve onun siyasete yansıması üzerine kurulmuştur. Meselenin özünün anlaşılması mevcut Doğu'daki yapının anlaşılmasını kolaylaştıracaktır. Araştırma sahası seçilirken aşiretlerin bölgedeki ağırlığı, sosyal yaşama, ekonomiye, siyasete etkisine dikkat çekilmiştir. Araştırma, aşiret ve onu oluşturan yapı üzerinden hareketle geçmişten günümüze aktarılan feodalite düzenin savunucuları ve bu düzeni korumak isteyen odak noktalarına özenle değinilmiştir.Ayrıca Türkiye'de bir siyasi gelenek olan aşiretlerin siyasetteki rolü üzerine detaylı bir çalışma yapılarak aşiret ve siyaset kavramlarının nasıl bir ilişkiye girdiklerini genelden özele 1950-2003 yılları arasında Şanlıurfa örneğinde ön plana çıkarılmıştır. Bu araştırmanın anlaşılması Türk siyasi tarihindeki değişim ve dönüşümün daha sağlıklı irdelenmesine yardımcı olacaktır.
Özet (Çeviri)
An important part of this research was founded on tribal system and its reflection on politics having a historical, socio-economic and political background. Understanding the source of the matter will help us to understand the existing structure in the East. While choosing the search sector, tribal?s excess in area and its effects to social life, economy and politic were emphasized. In research, with a movement on the basis of tribal and structure that forms it, the defenders of feoudal system and the focus points that try to protect this system were specially examined.Also, with a detailed study about tribal?s role upon politics as being a political tradition in Turkey, the relation between tribal and politics are performed from the general to the specific in the example of Sanlıurfa between 1950 and 2003 years. Understanding this research will help us to examine the exchange and the transform in the Turkısh political history healtier.