Müzik eğitimi anabilim dalı piyano öğretim elemanlarının ve öğrencilerinin mevcut piyano eğitiminin durumuna ilişkin görüşleri
Opinions of the instructors and the students of the music education departments related to the present situation of the piano education
- Tez No: 234972
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ÖZER KUTLUK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Müzik, Music
- Yıl: 2009
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Müzik Bilimleri Bölümü
- Bilim Dalı: Güzel Sanatlar Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 97
Özet
Bu araştırma, Selçuk Üniversitesi Eğitim Fakültesi Güzel Sanatlar Eğitimi Bölümü Müzik Eğitimi Anabilim Dalı 1. , 2. , ve 3. sınıf öğrencilerinin piyano eğitimindeki başarı durumlarını olumlu ya da olumsuz etkileyen faktörlerin belirlenmesi amacını taşımaktadır. Bu araştırma, betimsel bir araştırma olup, kaynak tarama, görüşme formu ve genel tarama modeli kullanılarak gerçekleştirilmiştir. Bu araştırmada hem genel tarama hem de nitel araştırma tekniklerine başvurulmuştur. Bu araştırmada anket ve kaynak tarama gibi veri toplama araçları ile elde edilen veriler gruplandırılarak, nicelleştirilmiştir. Bu verilerin çözümlenmesinde betimsel istatistik yöntem ve tekniklere başvurulmasının yanında merkezi dağılım ölçülerinden frekans ve yüzdelik ölçmelerden yararlanılmıştır. Elde edilen bulgulara göre piyano eğitim sürecinde karşılaşılan problemler, değerlendirmeye katılan tüm öğrenci ve piyano öğretim elemanlarının görüşleriyle vurgulanmış; problemlere sebep olan unsurlar belirlenmiş ve konuya ilişkin çözüm önerileri getirilmiştir. Yapılan araştırmada piyano eğitiminin olumlu yönde ilerlediği, etkili ve verimli yapıldığı ve piyano çalışma tekniklerinin öğrenciler tarafından önemsenmiş olduğu görülmektedir. Bu sonuçlar doğrultusunda piyano çalışma olanaklarının tekrar gözden geçirilip, olumlu hale getirilmesi gerekmektedir.
Özet (Çeviri)
The aim of this research has been determining the factors affecting the success of the first, second and third class students of Selçuk University, Education Faculty, Department of Fine Arts Education in piano education positivelt or negatively. As a descriptive study, this research has been carried out by means of bibliographic research, interviewforms and questionnaires. Both quantitative and qualitative research techniques have been applied in this work. The data obtained by means of data collecting tolls such as questionnaires an bibliographic research has been classified and quantized. In the analysis obtained of the data, besides descriptive statistical methods and techniques, frequency and percentage as subdivisions of central distribution measures have been applied. According to the data obtained, problems during the piano education process have been emphasized with the opinions of all students and piano trainers. The causes of the problem have been defined and related solutions have been suggested. In the research ıt has been observed that the piano training had been carried out positively and had proved to be effective and productive and the technics of the piano practices had been adopted by the students. According to these results the possibilities of piano training reassessed and should be used in an appropriate way.