Ölüm olgusunun din sosyolojisi açısından incelenmesi (Konya örneği)
To be analized of death phenomenon in terms of sociology of religion
- Tez No: 235020
- Danışmanlar: DOÇ. DR. BÜNYAMİN SOLMAZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Din, Sosyoloji, Religion, Sociology
- Yıl: 2009
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Felsefe ve Din Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Din Sosyolojisi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 238
Özet
Bu çalışma, ölüm olgusunu Din Sosyolojisi açısından ele alan, Konya il merkezinde ölümün nasıl algılandığı ve ölüm olgusuna bağlı olarak yerine getirilen ritüellerin bağımsız değişkenler arasındaki ilişkiler çerçevesinde tespit etmeye çalışan betimsel bir araştırmadır. Çalışmamızda ölüm olgusuyla beraber, ölüm olgusuna bağlı ritüeller ile ölüm olgusunun sosyal boyutu ele alınmıştır. 565 örneklem grubu üzerinde uygulanan araştırmamızın veri toplama aracı gözlem, mülakat, inceleme ve tartışma sonucu geliştirilen anketlerdir. Bu anketlerden elde edilen veriler, Selçuklu, Meram ve Karatay ilçelerinde katılımcı gözlemci olarak yaptığımız gözlemler eşliğinde yorumlanmıştır.Konya il merkezinde gerçekleştirmiş olduğumuz çalışmamızın verilerine göre, ölüm olgusuna bağlı olarak toplumsal hayat içerisinde gerçekleşen ritüellerin, genel olarak örf ve adetlerin etkisi altında olduğu görülmektedir. Ölen kişiye fayda sağlaması için yapılan birçok uygulamanın ebeveynden nasıl görüldüyse aynen taklit edildiği ve neden yapılmasının gerektiği sorgulanmayıp, ölen kişi için gerçekleştirilmesi gereken son görevler olarak görüldüğü tespit edilmiştir. Bu durum, cenaze ile ilgili yapılan uygulamaların her safhasında yaşanmaktadır. Genel anlamda, hem bireysel olarak insanı, hem de toplumsal hayatı büyük oranda ilgilendiren ?ölüm? fenomeni üzerinde durulmuş ve ölüm olgusunun sosyal yaşam üzerindeki tezahürleri belirlenmeye çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
This is a research that is related to the phenomenon of ritual death, is tried to determine relation between the independent variables in the center of Konya province. In our research has been determined with the death phenomenon, connected to the phenomenon of death and death ritual phenomenon of viewpoint of the social. Applied research on a sample group of 565 of our data collection tool, observation, interviews, questionnaires are developed to review and discuss results. The data obtained from this survey, the Selcuklu, and Karatay Meram district as well as observers in the observation of the participants are accompanied by comments.In the center of Konya province has carried out work according to our data, depending on the phenomenon of death that occurred within the ritual of social life in general is under the influence of custom is observed. Deceased person for the benefit of many applications from parents on how to do and why is that exactly mimic the query, deceased persons should be seen as the last task has been determined. This situation made about funeral practices are experienced in every stage. In general terms, both as individual people, as well as social life is largely interested in the“death”phenomenon, has emphasized the social life and death over the phenomenon of the manifestation was to be determined.