Kur'an'da Er-Rahman ismi ve bu isme yönelik iddialara muhatap olan ayetlerin yorumu
The name 'Ar-Rahmân? in the Koran and the comment of verses which is interlocutor of claims about this name
- Tez No: 235019
- Danışmanlar: PROF. DR. İSMET ERSÖZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Din, Religion
- Yıl: 2009
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Tefsir Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 151
Özet
?Kur'ân'da er-Rahmân İsmi ve Bu İsme Yönelik İddialara Muhatap Olan Âyetlerin Yorumu? isimli çalışmamız tefsir ilminin verilerine ve metotlarına dayanarak ulûhiyyetin ikinci ismi olan er-Rahmân vasfını incelemeye yöneliktir.Araştırmamız giriş ve üç bölümden oluşmaktadır. Girişte araştırmanın konusu, önemi ve metodu belirtilmiştir.Birinci bölümde öncelikle ?RHM? kökü ve bu kökten türeyen diğer el-esmâü'l-hüsnâ incelenmiş ve aralarındaki biçimsel ve anlamsal farklar bulunmuştur. Daha sonra er-Rahmân isminin etimolojik yapısı hakkında bilgiler verilmiştir.İkinci bölümde öncelikle Kur'ân'da er-Rahmân vasfının geçtiği âyetlerde bu vasfın biçimsel ve anlamsal farkları ortaya konulmuş daha sonra er-Rahmân vasfıyla ilgili âyetler muhteva bakımından değerlendirilmiştir.Üçüncü Bölümde ise Kur'ân'ın nâzil olmaya başladığı ilk dönemden itibaren er-Rahmân ismi etrafında müşriklerin ve müsteşriklerin ortaya attıkları birtakım iddialara yer verilmiş, daha sonra bu iddialara hem Kur'ân'a, hem de bu konuyla ilgilenmiş zevâtın eserlerine müracaatla cevaplar bulunmaya çalışılmıştır.Sonuç bölümünde ise genel bir değerlendirme ve ulaşılan sonuçlar yer almaktadır.
Özet (Çeviri)
In this study which is called ?The Name `ar-Rahmân? in the Koran and the Comment of Verses Which is Interlocutor of Claims About This Name? it is intended to investigate the attribute of God `ar-Rahmân?, the second name of the divinity, on the basis of datum found in Tafseer science, and methods of this science.Our study consists of an introduction and three main sections. In introduction section we have given information about subject matter of the study and its importance and its method.In the first section, firstly we have dealt with the root of that term: ?RHM?, and investigated other attributes/names of God derived from that root and then their differences from each other in respect of their forms and senses. After that we have given some information about etymological structure of the name ?ar-Rahmân?.In the second section, firstly we have dealt with and given information about differences of this attribute/name taking place in the Koranic verses, in respect of form and sense. After that we have evaluated the Koranic verses concerned with ar-Rahmân attribute/name.In the third section, we have examined some allegations about ar-Rahmân attribute/name, put forward by pagans and orientalists starting from early times of the revelation of the Koran. After that we have tried to find answers to these claims through appealing to the Qur?an and the books written by scholars who have dealt with the subject matter.In the conclusion section, a general assessment has been made and the results we have come through have been expressed.