Trabzon yöresi sanatcıların (ressamların)çağdaş Türk resmindeki yeri ve sanat eğitimine katkıları
The artist (painter) of the vicinity of Trabzon and their merits in modern Turkish painting and their assistance to education of art
- Tez No: 235040
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ALAYBEY KAROĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
- Yıl: 2009
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Resim Bölümü
- Bilim Dalı: Güzel Sanatlar Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 127
Özet
Türk Resim Sanatında önemli bir yer teşkil eden Trabzonlu ressamlar sanat eğitimi alanında ülkemize büyük katkılar sağlamıştır. Trabzon coğrafyasının getirileri olarak insanlarının çevreye duyarlı olmaları Resim Sanatımızda önemli isimlerin bu bölgede yaşamış olmalarıyla ilişkili düşünülebilir.Üretkenliği ve farklı kişiliğiyle bilinen yöre insanı, ülkenin hemen hemen tüm coğrafyasına dağılmış ve gittikleri coğrafyalara da ayak uydurarak o bölgelerde de üretkenliklerini devam ettirmişlerdir.Sanat eğitiminde, Çağdaş Türk Resim Sanatımızın oluşumundan bugüne kadar gecen sürede Trabzonlu sanatçıların sayısal ve nitelik olarak değeri azımsanmıyacak ölcüdedir.Yöreselliğin evrenselliğe varacağını kabullenmiş Trabzonlu sanatçılar, yaşadıkları kültürel değerlerden ödün vermeden eserlerinden yerel motifleri ve temaları eksik etmemişlerdir.
Özet (Çeviri)
The İnfringer from Trabzon who has constituted an important part in turkish drawing made a major contribution to art education. We may come into contact with why important infringer has lived in this region is that the magnificent wiev of the Trabzons geographical condition.The Local people of Trabzon, who are famous for their productivity and diffrent personality, have spread the diffrenet part of Turkey. They have adapted the lifestyle of the region, where they migrated, and went on to produce art work.İn the art education, since the formation of modern drawing till today, number of the infringer from trabzon and their quality has been beyond the avarage. The infringer from Trabzon who has accepted the main concern between locality and universality, they have always in stock the local pattern and theme without conceding the culturel value which they have.