İstihdam edilebilirlik açısından eğitim-istihdam ilişkisi: Konya bölgesi imalat sanayii örneği
Relationship of education-employment in respect of employability: Sample from manufacturing industry of Konya region
  1. Tez No: 235077
  2. Yazar: AYTEN YAĞMUR
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. AHMET AY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, Economics
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İktisat Bölümü
  12. Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 161
Özet
Teknolojik Gelişmelerin Etkisiyle üretim sürecinde meydana gelen değişikler Eğitim-İstihdam arasında doğrusal ilişkiyi daha da önemli hale getirmiştir.Bu çalışmada, ilk olarak Eğitim-İstihdam ilişkisini açıklayan Kurumsal yaklaşımlar incelenmiş, daha sonra Türkiye'de iş gücü piyasalarının ve eğitim sisteminin yapısı incelenmiş ve son olarak da Konya Eğitim-İstihdam ilişkisinin Konya İmalat Sanayiinde faaliyet gösteren firmalarda nasıl algılanıldığını araştırmak için alan araştırması yapılmıştır. Araştırmada nicel araştırma tekniklerinden olan anket tekniği kullanılmıştır. Araştırmada kullanılan anket formları 55 firma yöneticisiyle yüz yüze görüşülerek uygulanmıştır.Çalışmaların son bölümünde, Konya İmalat Sanayiinde faaliyet gösteren Konya Sanayi Odası üyesi firmalarda yöneticilerin Eğitim-İstihdam ilişkisini hangi kurumsal yaklaşım içerisinde algıladıkları incelenmiştir. İşgücünün işe alınması ve terfi sürecinde etkili olan işveren davranışları incelenmiştir. Araştırma sonucunda; araştırmaya katılan yöneticiler eğitim istihdam ilişkisini Teknik kadrolar dışındaki kadrolarda Beşeri Sermaye Kuramı çerçevesinde algılanırken, Teknik Kadrolarda Dual iş gücü piyasası Kuramı çerçevesinde algılamışlardır.
Özet (Çeviri)
Changes in production period due to influence of techological developments made linea relationship between education and employment more important..In this study, first theoretical approaches explaining relationship of education and employment have been examined, then structure of labor markets and education system in Turkey was studied and finally field research was performed in order to search how relationship of education and employment is perceived by the companies displaying activity in Konya Manufacturing Industry.In theresearch, questionnaire technique was used that is one of the quantities research techniques.Questionnaire forms used in research were applied by interviewing 55 heads of company face-to-face.In the final part of study, it was examined that from which framework of institut,onal approach the heads of companies in Konya Manıfacturing Industry that are the members of the Konya Chamber of Industry perceived the relationship of education and employment.Behaviors of employer that is influential in the process of employment of labor and also promotion.As a result of research , heads of compaines participated in research perceived the relationship of education and employment within the framework of theory of human capital in staffs out of the Technical Staffs, while they perceived it within the framwork of Dual Labor Market Theory in Technical Staff.