A theoretical overview of the first and second generation models of currency crises
Birinci ve ikinci nesil döviz krizi modellerinin teorik açıdan genel görünümü
- Tez No: 235118
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. TANER YİĞİT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, Economics
- Yıl: 2009
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İhsan Doğramacı Bilkent Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Ekonomi Bölümü
- Sayfa Sayısı: 48
Özet
Bu çalısma birinci ve ikinci nesil döviz krizi modellerinin kapsamlı ve bütüncül bir görünümünü sunmaktadır. Bu modellerin temel özellikleri ve varsayımları betimlenmekte ve bu modellerin arkasındaki gerekçeler açıklanmaktadır. Genel olarak, döviz krizi teorisinin evrimine ilham kaynağı olmus önemli makaleler ayrıntılı bir sekilde gösterilmektedir. Ayrıca, bu modellerin içinde bulundurulan ekonomi teorisinden gelen farklı unsurlar ve uzantıları kısaca tartısılmaktadır. Sonuçta, bu modellerin ülkelerin yasadığı döviz krizlerini açıklamada ne kadar basarılı olduklarına iliskin çok temel bir sezgi verilmektedir.
Özet (Çeviri)
This study reckons a comprehensive and holistic overview of first and second generation models of currency crises. The main characteristics and assumptions of these models are portrayed and the motives behind these models are illustrated. By and large, the seminal papers which have been sources of inspiration for the evolution of the currency crisis theory are demonstrated in detail. Moreover, incorporations of various elements from economic theory into these models and extensions are discussed briefly. Finally, a very basic intuition about how successful these models are in giving explanations of currency crises that countries have experienced is given.