Volunteer labor supply: Evidence from panel study of income dynamics (PSID)
PSID istatistiksel verileri doğrultusunda gönüllü işgücünü etkileyen faktörlerin analizi
  1. Tez No: 235119
  2. Yazar: ZEYNEP ÖZGÜR
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ÇAGLA ÖKTEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, Economics
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İhsan Doğramacı Bilkent Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İktisat Bölümü
  12. Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 86
Özet
Bu çalışma, gönüllü işgücüne etkisi olan belirleyici faktörleri ve aynı zamanda gönüllü işgücü ekonomisinde yer alan tüketim ve yatırım modellerinin PSID verisine uyumunu incelemiştir. Yapılan regresyonlar sonucunda, kişinin eğitim ve sağlık durumunun, din ve inançlarının, yaşadığı sosyal çevrenin, medeni halinin, ailede bulunan çocuk sayısının ve özelliklerinin, gerek kişinin gönüllü işgücüne katılım kararını gerekse saatlik olarak katılımını etkilediği görülmüştür. Bu konuda daha önce yapılmış araştırmalar genellikle kesit gözlemler esas alınarak sürdürülmüştür. Bu doğrultuda kişinin maaşı ve ailenin geliri faktörleri panel veri ile analiz yapan bu çalışmanın sonuçlarında farklılık göstermiştir. Bu farklılığa istinaden değişkenler birincil fark alma işlemi uygulanarak yeniden test edilmiştir. Bunların yanında gönüllü işgücü ve bağışlar beraber analiz edilmiş; bu ikilinin birbirini tamamlayan kararlar olduğu sonucuna varılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this thesis, we present an analysis of determinants of the supply of volunteer labor and discuss the different motives that influence using the survey of Center on Philanthropy Panel Data. We find that; schooling, religion, health conditions, socio-economic environment, presence of children in the family union and marital status affect both the decision of the participant and the hours volunteered. Previous literature used cross-sectional data and found different results on the effect of wage and income on volunteer labor. These differences can be due to the implications of different motives of volunteer labor supply but they can also be a result of the omitted individual unobservable. This study uses first difference method to solve this problem of unobserved heterogeneity and obtain unbiased estimates. In addition we analyze the relationship between money and time donation, estimate these decisions jointly and conclude that they are complements.