Tarih öğretimi ve basın ilişkisi: Milli bayramların gazetelere yansıması ve milli kimliğin oluşmasında rolü (2001?2007)
Instructing history and its relationship with media: The reflection of national ceremonies on newspapers and its role on constructing national identity (2001?2007)
  1. Tez No: 235160
  2. Yazar: ŞAKİRE POLAT
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ŞERİF KORKMAZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Tarih, History
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Ortaöğretim Sosyal Alanlar Öğretmenliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Tarih Öğretmenliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 297
Özet
Milli kimlik, bir milletin uluslararası alandaki farklılıkları, bir toplumun fertleri arasındaki benzerlikleridir. Milli kimlik duygusunun güçlü tutulması ve yahut daha güçlü hale getirilmesi yöntemlerinden biri milli bayramlardır. Her ulusun neşe ve coşkuyla kutladığı bu gurur günleri, aynı zamanda toplumdaki bireylerin, birlik ve beraberlik duygusunu en yoğun olarak yaşadığı zaman dilimleridir.Toplumdaki bireylerde milli kimlik duygusunun benimsetilmesi ve tarih öğretimi noktasında yazılı basının; yaşamdan kültüre, düşünceden yargıya, kadar oldukça geniş bir alan içinde ve farklı boyutlarda etkili bir güç olduğu tartışılmaz bir gerçektir. Bu güç günümüzde teknolojinin gelişmesiyle beraber, bireylerin habere ve bilgiye ulaşması bakımından; en yaygın, en ucuz, en kolay başvuru kaynağıdır. Bu anlamda yazılı basında yer alan tarihi bilgi yönü ağırlıkta olan haberlerin, tarih öğrenme yollarından biri haline gelmesinde ve toplumda ortak bir şuur oluşturmasında etkisi de kaçınılmaz bir hal almıştır.İşte bu etkiyi saptamak amacıyla yapılan araştırmada: Zaman, Cumhuriyet, Sabah ve Hürriyet gazetelerinin 2001?2007 tarihleri arasındaki milli günlere ait dökümleri incelenerek, milli bayramları ilgilendiren bölümleri not alınmıştır. Ayıklanan bu dökümler daha sonra kendi içlerinde; haberler ve yorumlar, köşe yazıları, karikatürler ve değerlendirmeler olmak üzere dört kısma ayrılmış ve ayrılan kısımlarda ki bu yayımların, bireylerde milli kimliğin oluşmasında ve tarih öğrenilmesinde rolünün olup olmadığı araştırılmaya çalışılmıştır.Araştırmanın sonucunda ise, araştırmaya konu olan gazetelerin, tarih öğrenimi ve milli kimliğin oluşmasında bireylerde; tutum, inanç, bilgi değişikliğine neden oldukları görülmüştür. Bununla birlikte gazete yayınlarının bireylerin; sentez, analiz, muhakeme yapabilme, tarihi olgular arasında sebep- sonuç ilişkisi kurabilme, karar verme gibi yeteneklerini geliştirmede etkili olduğu da gözlemlenmiştir.
Özet (Çeviri)
National identity is not only the differences of a nation in international platforms, but also the similarities of the society. One of the ways to keep the feeling of national identity or to make it stronger is undoubtedly national holidays. These are the days when the people of a country come together once again and experience the togetherness deeply. In such days people of each country share the honor of a success or the suffer of a failure.By realizing the importance of the feeling of belonging to adopt the feeling of national identity and to make people to create an ?us?, written press is an effective force which covers different areas from culture to lifestyle, idea to judgement. It can be easily said that this power is the most common, cheapest, easiest way when it comes to make people get informed and reach information. In the light of this information the role of the written press with the news including historical facts and information cannot be underestimated as it has such a big role on creating a national identity.For the research in order to clarify this effect all the data on Zaman, Cumhuriyet, Sabah and Hürriyet the national days between the years of 2001?2007 are searched and the parts that are thought to be important are noted down. These dates are divided and collected under three main sections: news and comments, articles, caricatures and the possible influence of these sections on national identity is searched.At the end of the research, it is seen that the newspapers (mentioned above) have effective roles on person in terms of attitude, faith and knowledge both for history education and national identity. Moreover it is clearly recognized that these publications of newspapers affect people?s ability to synthesize, analyze, interpret, recognize cause and effect relations in historical events and make decisions.