Jingdezhen'de porselen yapımı ve Çin porselen sırları
Making porcelain in Jingdezhen and Chinese porcelain glazes
  1. Tez No: 235231
  2. Yazar: ŞİRİN KOÇAK
  3. Danışmanlar: PROF. SEVİM ÇİZER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Güzel Sanatlar Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Seramik Ana Sanat Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 100
Özet
Dünyanın porselen merkezi olarak adlandırılan Jingdezhen şehri, beyaz porselenin üretildiği yerdir. Güney Çin'in Jianxi vilayetindeki porselen üretimi Song Hanedanlığı ( 960-1279 ) döneminde Yinqing ürünler ile başlamış, Yuan Hanedanlığında ( 1280- 1368) yarı opak beyaz sırlı Shufu porselenleri ve 14. yy.ın başında da mavi beyaz porselenler ile gelişimini sürdürmüştür. Bu dönemde kireç ve alkali içerikli sır kullanılmıştır. Mükemmel ve hafif gövdeye ulaşmak için Çinlilerin kullandığı hammaddeler, Çin taşı petuntse ( feldspat) ve beyaz Çin kili ( kaolin) olmuştur.Kobalt pigmentli sıraltı dekorlu mavi beyaz porselen üretimi 1328 civarında, imparatorluk eşyası olarak üretilmeye başlanmış, ardından ülke içine ve bütün dünyaya yayılmıştır. 14 yy.ın ikinci yarısında Jingdezhen'de mavi beyaz ürünlerin yanında sıraltı kırmızı dekorlu porselenler ve monokromları üretilmiştir.Ming döneminden beri porselen gövdesinin bileşimi % 60 Çin taşı ( feldspat) ve % 40 kaolin olarak kalmıştır. Bu iki hammadde karıştırılıp, geleneksel olarak tuğla şekline getirilir ve tornada şekillendirilmek üzere ustalara gönderilir. Büyük boyutlu ürünler, genellikle iki kişinin yardımlaşması sonucunda ortaya çıkarılır.Jingdezhen porseleninin ve dünya çapında ticaretinin hikâyesi Çin ve dünya seramik sanatında önemli bir konudur. Jingdezhen porseleni Song' un ruhani güzelliği, Yuan' ın doğal özü, Ming' in ölçülmez mavisi, Qing' in çok renkli romantizmi ve modern Çin' in çağdaş yaratımlarıyla seramik tarihinin tüm kalplerini esir almıştır. Jingdezhen, porselenin dünyadaki başkenti olarak adlandırılır ve üretilmiş tüm porselen parçalarının büyük çoğunluğu yalnızca buradan gelir. Yuan, Ming ve Qing hanedanlıkları dönemlerinde, Çin imparatorluk porselenlerinin yapıldığı tek yerdir.
Özet (Çeviri)
Jingdezhen which called porcelain centre of the world has product white porcelain. Porcelian production at Jianxi in South China started in Song Dynasty( 960-1279 ) with Yingqing wares, continued with semi opac shufu glazed porcelians developed in same time with blue and white porcelians which are started at Yuan Dynasty ( 1280- 1368) in 14th century. In this period they used glaze which content lime and alkali. Chinese used chinastone petutse ( feldspat) and white clay ( kaolin) for product fine and thin porcelian.Blua and white porcelian decorated with cobalt pigment is producted near at 1328. First that wares started to product for empire then they range into country and whole world. Begining at second period of 14th century, underglaze red and monochrome wares start to product at the same time with blue and white wares in Jingdezhen. Big wares usually made by two craftsmen helping one another.Since the Ming period, the composition of the porcelain body has remained 60 per cent chinastone and 40 per cent kaolin. Both materials were traditionally made into brick shapes and mixed together then they sent to craftsman for shaped on turn bench.The story of Jingdezhen porcelain and its export throughout the world is an important chapter in the history of China and a foundation stone of world ceramic art. Jingdezhen porcelain captures the very heart of ceramic history, beginning with the spiritual beauty of Song, the natural essence of Yuan, the immeasurable blue of Ming, the multi-colored romanticism of Qing and the contemporary creations of modern China.