Dede Korkut hikayeleri ile Beowulf destanında yer alan toplumsal hayata ait motiflerin karşılaştırılması
Compairing the motives of social life in the book of Dede Korkut and Beowulf
  1. Tez No: 235295
  2. Yazar: FUNDA TUNÇDÖKEN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. HÜLYA TAŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Halk Bilimi (Folklor), Türk Dili ve Edebiyatı, Folklore, Turkish Language and Literature
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Uludağ Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Türk Edebiyatı Bölümü
  12. Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 274
Özet
Destan, bir kişinin, sanâtkârın değil, bir milletin müşterek dehasının mahsulüdür. Türk Edebiyatının kadim örneklerinden Dede Korkut Kitabı ile İngiliz Edebiyatının ilk destanı olan Beowulf, sözlü edebiyat geçmişleri boyunca yaşayan toplumu yansıtarak yazıya geçirildikleri için, toplumsal hayatların dönemsel özelliklerini net ve açık şekilde gözler önüne sermektedirler.Dede Korkut Hikâyeleri ile Beowulf Destanında yer alan toplumsal hayata ait motifler Stith Thompson'ın The Motif-Index of Folk Literature adlı eserinin cemiyet maddesi esas alınarak sınıflandırılmış ve karşılaştırılmıştır. Mekânsal yakınlığı bulunmayan, iki farklı coğrafyada dönemlerinin yaşayış biçimlerini yansıtan Oğuzlar ve Danimarkalılar arasında kesişen ve ayrışan toplumsal özellikler saptanmıştır. Beowulf'a ait Türkçe metin bulunmadığından, Dr.Breeden varyantı Türkçeye çevrilerek çalışmaya eklenmiştir.
Özet (Çeviri)
An epic is a productıon of a nation. It has no poet but is the production of the living culture of a nation. Both the ancient examples of Turkish literature The Book of Dede Korkut and of English literature Beowulf tell us the social life of the period that they were written.The motives of The Book of Dede Korkut and Beowulf are classified, listed and compared through Stith Thompson?s The Motif Index Of Folk Literature. The common social events are fixed through Oguzs and Dans who lived two seperate geographical lands far from each other.