Türkiye'de doğrudan yabancı sermayenin bankacılık sektörüne girişi ve sektörün gelişimine etkilerinin incelenmesi
Introduction to direct foreign capital in Turkey's banking sector and industry analysis of the impact of development
- Tez No: 235310
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. EMİN UZUN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bankacılık, Banking
- Yıl: 2009
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Muğla Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Bölümü
- Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 177
Özet
Dünyada serbest piyasa ekonomisinin gittikçe yaygınlaşması ile küreselleşen ekonomik sistemde, aşırı müdahaleciliğin ortadan kalkması ve sınır tanımayan arayışlar ve finansal piyasalardaki globalleşme, sermaye ihraç eden gelişmiş ülkelerin ve çok uluslu kuruluşların statükoyu koruma ve riskleri asgariye indirme eğilimlerini de beraberinde getirmektedir. Riskin en aza indirilmesi isteği, müteşebbisleri doğrudan sermaye yatırımları yapmaya sevk etmektedir. Yatırımın gittiği ülke açısından da gelir, istihdam, verimlilik, rekabet, teknoloji vb. gibi olumlu etkilerinden dolayı önemli katkıları var olduğundan doğrudan yabancı sermaye yatırımları gittikçe yaygınlaşmaya devam etmektedir. Sermaye ve Para Piyasaları açısından bakıldığında ülkemizde özellikle son yıllarda önemli ölçüde doğrudan yabancı sermaye transferinde artış gözlenmektedir. Reel sektörde olduğu gibi finans sektöründe de yabancı sermaye hareketlerinde hükümet politikaları ile birlikte yabancı yatırımcıların ülke tercihinde ekonomik faktörler, politik faktörler ve sosyo-kültürel faktörlerin etkin bir belirleyici olduğu bilinmektedir. Yatırım kararı aşamasında bu faktörlerin tamamı veya bir bölümü eş zamanlı olarak değerlendirilmektedir. Diğer yandan yatırımcı ülke açısından gideceği ülkenin nüfusu, işgücünün niteliksel yönü, ulaşım imkânları, enerji temini, uygulanan ekonomik politikalar da yabancı sermayeli yatırımları teşvik edici önemli unsurlardır. Ayrıca, kar ve faiz gibi faktör gelirlerinin yatırımcı ülkeye transfer edilebilmesinde gösterilecek kolaylıklar da yabancı sermayeli yatırımların gelişmesine önemli faktörlerdir.Doğrudan yabancı sermaye yatırımlarına neden Türkiye ve bankalar diye baktığımızda; son 2 yılda; kredilerin %180 artarken, mevduatın %83, öz kaynakların %119, aktiflerin %84 artmış olduğunu görüyoruz. Rakamlar alınacak mesafenin çok uzun olduğunu gösteriyor. Yabancı bankalar bu mesafenin uzunluğunu görüp, büyüyeceğine inandıkları pastadan pay almak için Türkiye'ye geliyorlar. Büyüyen Türkiye piyasasından alacakları payın konsolide bilançolarını büyüteceğini ve uluslararası karşılaştırmalarda kendilerini üst sıralara taşıyacağına inanıyorlar.Ülkemizde bankacılık sektöründe artış gösteren yabancı sermayenin etkisi ekonomik istikrar ve büyüme üzerindedir. Sektöre yabancı girişi ve finansal serbestleşme ile birlikte rekabetin artması sonucu kredi kartları, poslar, ATM'ler, leasing, faktoring, internet ve telefon bankacılığı gibi yeni ürünler de eklenmiştir.
Özet (Çeviri)
World of free market economy become increasingly common with the global economic system, excessive intervention eliminated and does not limit the search for recognition and the financial market globalization, capital is exported from advanced countries and multinational organizations maintain status quo and the risks to minimize the tendency of to bring. To minimize risk to the entrepreneur to make direct capital investments to be sold. The country in terms of investment income, employment, productivity, competition, technology, etc.. have positive effects, such as due to the significant contribution that foreign direct investment continues to promote more widespread. Capital and Financial Markets regards our country, especially in recent years, a significant increase in direct foreign capital transfer has been observed. As in the real sector, financial sector, government policy on foreign capital flows with foreign investors in the country profile, economic factors, political factors and socio-cultural factors are known to be an effective determinant. Investment decision under part or all of these factors are evaluated simultaneously by. On the other hand, investors in the country to go to the country's population, qualitative aspects of labor force, transportation facilities, energy supply, economic policies applied in encouraging foreign capital investment are important components. In addition, factors such as profit and interest income of investors in the country ease of transfer will be shown to the development of foreign capital investment are important factors.Direct foreign investment banks would lead to Turkey and we look, the last 2 years; loans increased by %180, %83 of deposits, %119 of own resources, we are actively increased by %84. The figures show that to be a very long distance. Foreign banks see the length of this distance, and we will grow to take their share of the pie come to Turkey. Turkey's growing market share of receivables from the consolidated balance sheets and international experience grown will move to the top believe themselves.Banking sector, foreign capital in our country, the impact of increased economic stability and growth is over. And financial sector liberalization with foreign entry increased competition as a result of credit cards, POS and ATMs, leasing, factoring, such as internet and telephone banking are also added new products.