Türk bankacılık sektöründe yabancı satın almaların bankacılık sistemi performansına etkisi ve Finansbank uygulaması
Turkish banking sector to foreign purchases effect the performance of the banking system and Finansbank application
- Tez No: 280892
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. UFUK BAŞOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bankacılık, Banking
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Bankacılık ve Sigortacılık Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bankacılık Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 166
Özet
Yerel ekonomiler de etkin bir sektör olarak bilinen bankacılık sektörü, özellikle gelişmekte olan ülkelerde son beş yılda hacmi giderek artan doğrudan yabancı sermaye yatırımları ile tanıştı. Türkiye de bankacılık sektöründe özellikle son beş yılda doğrudan yabancı sermaye yatırımları önemli ölçüde artmıştır. Yabancı banka aktiflerinin toplam bankacılık sektörü aktiflerine oranı 2003'de %5 iken, 2009 yılı Aralık ayı itibariyle İMKB portföy yatırımlarıyla %42,7'lere yükselmiştir.Bu tezde de bankacılık sektöründeki yabancı sermaye yatırımlarında görülen bu artışın Türk finans sistemi üzerindeki performans etkileri ve Finansbank uygulamasını analiz etmek amaçlanmıştır. Bu incelemede, bankacılık sektörüne yabancı sermaye girişlerinin yerli bankaların mevduatın krediye dönüşüm oranlarını negatif etkilemek sureti ile kullandırılan krediler alanında bir rekabet yaratsalarda,en çok etkiyi yerli bankaların faiz dışı gelirlerini düşürmek suretiyle krediler dışında sunulan ürün ve hizmetler alanında rekabeti arttırarak yarattıkları görülmüştür. Sektördeki yabancı payının artması sonucunda bütün banka gruplarında net faiz marjının arttığı anlaşılmış olup,yabancı banka girişlerinin rekabet yaratsada sektörde genel olarak etkinliği arttıracak yönde bir etkisinin olmadığını göstermektedir.Finansbank uygulamasına gelince; Doğrudan Yabancı Sermaye girişi ile bankanın sermaye yeterlilik rasyoları sürekli yükselmiş, sermayesi artmış, hızlı şubeleşmesine devam etmiş, artan likiditesi ve ucuz kaynak temini ile karlılığını yükselterek ilerlemektedir.Sonuç olarak,bankacılık sektöründeki yabancı payının artmasının belirli seviye ye kadar ülke ekonomisine ve bankacılık sektörü performansına olumlu etkileri olduğu kanaati oluşmuştur. Ancak bu seviyenin krediler, aktif kalitesi, sermaye yapısı ve likidite riskler açısından takip, kontrol ve yönlendirilmesi yasal oteriteler tarafından yapılmalıdır.
Özet (Çeviri)
The Banking sector is known as an active part of the local economy , especially in developing countries over the last five years, an increasing volume of direct foreign investments have been introduced. Direct foreign investments have increased significantly over the last five years in the Turkish banking sector. The ratio of foreign banks? assets to total banking sector assets was 5% in the beginning of 2003. However, it increased to 42,7% after December 2009 with indirect investments from IMKB.Aim of this thesis is to analyze the effects of foreign direct investments in the turkish banking sector, using Finansbank applications. In this study, even if the foreign direct investments in the banking sector creates competition in the area of credits by effecting the domestic banks? ratio of deposits to total credits reversely, it is found that they create biggest effect in the area of products and services except credits by decreasing the non-interest income of domestic banks. It was understood that as a result of increasing foreign bank presence in the sector, net interest margins of all bank groups has increased and foreign bank entrance did not raise efficiency as a whole in the sector, Despite this they created competition.When it comes to Finansbank implementation, direct foreign capital inflow with the bank's capital adequacy ratios had risen continuously. The increased capital, fast branch opening has continued, with increased liquidity and profitability by increasing the supply of cheap resources is progressing.As a result, increasing the foreign share in banking sector, up to a certain level of national economy and banking sector performance has a positive effect. However, this level of credit, asset quality, capital structure and liquidity risks in terms of monitoring, control and direction should be done by legal authorities.