The desire for writing, remembering and laughing is constituted in the minds of human beings who are in a quest for the survival of their souls against the ceaseless lack of being
Yazma hatırlama ve gülme arzusu varolmanın yarattığı bitmek bilmeyen yoksunluktan kaçarken, ruhunu kurturma arayışında olan insanların zihninde oluşur.
- Tez No: 235347
- Danışmanlar: DOÇ. DR. VEYSEL KILIÇ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İngiliz Dili ve Edebiyatı, English Linguistics and Literature
- Yıl: 2007
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Beykent Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Bölümü
- Bilim Dalı: İngiliz Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 129
Özet
Edebiyatta önemli yeri olan okuma ve yorumlama teorisini (reader's response theory) kullanarak, Milan Kunderanın Gülüşün ve Unutuşun Kitabı adlı eserini inceleyeceğim. Psikoanalizi esas alan okuma ve yorumlama teorisi, okuyucu veya izleyicinin bir edebi eseri nasıl algıladığı üzerine yoğunlaşır. Bu teoride amaç okuyucunun ve izleyicinin üzerine yoğunlaşmak, ve bir eseri okurken veya izlerken neler hissettiğini, duygusal olarak nasıl etkilendiğini, edebiyatın amacının ne olduğunu ve yazar tarafından anlatıldığı şekilde dünyayı nasıl algıladığını incelemektir.Bir sonraki aşamada edebiyatta psikoanalizden faydalanarak gülmeyi, unutmayı(hatırlamayı) ve yazma arzusunu yorumlayacağım. Unutma(hatırlama), gülme ve yazma tepkilerini, baskıya ve mutsuzluğa karşı insanların sığınakları olarak görüyorum. İnsanların özünde bütünlük ve denge içinde olma arzusu olduğunu gözlemliyorum. Bu arzu, evrenle bir bütün içinde olma dürtüsü yaratır. Bu dürtü ile başlayan süreç aslında hiçbir zaman tamamlanamayacak bir süreçtir ama insanoğlu varolmanın sebep olduğu bu yokluk (lack of being) hissini daima doldurmaya çalışmıştır ve çalışacaktır. Bu fikri destekleyeceğine inandığım bazı kavramları inceleyip açıklayacağım.Tezimi desteklemek amacıyla dilin aracılığı ile psikoanaliz yapmak için dilin kullanımlarından mecaz, mürsel mecaz, çeşitleme, polifoni, kelime düzeni, syntax ve tekrarlama yöntemlerini analiz edip açıklayacağım. Fikirlerimi, anlayışımla bütünlük içerisinde olduğuna inandığım referanslarla destekleyeceğim. Amacım fikirlerimin üstün olduğu gibi bir sonuca varmak değil, tezimi savunurken referanslarımdan faydalanarak yorumumu kuvvetlendirmek olacak.
Özet (Çeviri)
I will examine Kundera?s book, The Book of Laughter and Forgetting by using the reader?s response theory, which is an important tool in literature. Reader?s response theory focuses on the reader or audience and their experiencing of a literary work. It is the study of how we feel as we read a literary work, what literature aims to do, how literature affects us morally, or how we perceive the world described by the writer.Then I will elaborate on Psychoanalysis of Forgetting, Laughter and Writing with respect to `Reaction to death of the Soul?. I claim that remembering, laughter and writing are the reactions, the weapons of the people who are oppressed and unhappy. The soul desires unity and stability. This desire creates the urge to become a whole being in harmony with the universe. This is a process which can never be completed but people have always tried and will always try to fill that emptiness which `lack of being? causes.. I aim to explain some concepts and express my ideas about the argument which I have mentioned earlier.I will analyse and interpret different uses of language, like metaphor, metonymy, variation, polyphony, parataxis, syntaxis and repetition in order to support my thesis which is based on psychoanalysis through language. I will support my ideas with references to what I believe are in harmony with my comprehension. I am not going to dispute the supremacy of my comprehension to my references which point to the interpretation of my thesis.