Energy optimization of Fırat river system
Fırat nehir sistemi enerji en iyilemesi
- Tez No: 23557
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MUSTAFA Y. KILIÇ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
- Yıl: 1992
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 178
Özet
Bu çalışmada Fırat Nehrinin kritik bir süresi için dinamik programlama ile en büyük birincil enerji üretimini bulmaya yönelik, aylık isletme kuralları bulunmuştur. Bu aylık işletme kuralları ile hidroelektrik sistemlerinin 44 yıllık akım yılı için çalışması yapılmıştır {1937-1980}. Bu amaçla, FORTRAN 77 dilinde IBM uyumlu bilgisayarlara uygulanabilen üç adet program geliştirilmiştir. Birinci program 'mass curve' yöntemini kullanarak ikinci program için bir kritik süre bulmaktadır. En iyileme programı olan ikinci program, dinamik programlama ile kritik süre içindeki en büyük birincil enerjiyi hesaplamaktadır, üçüncü program ise bütün akım süresi içinde toplam enerji üretimini belirlemektedir. ıııAnahtar Kelimeler : Fırat Nehir Sistemi, En Büyük Birincil Enerji, Çoklu Baraj Hidroelektrik Sistemi, Sulama, Kritik Süre, İkincil ve Toplam Enerji, En iyileme Çalışması, İsletme. Bilim Kodu : 624.02.02 iv
Özet (Çeviri)
In this study, the optimum monthly operation rules are determined to find the maximum firm energy production by dynamic programming for a critical period of the Fırat (Euphrates) River. Using the optimum monthly operation rules, operation of hydroelectric systems is performed for 44 years of flow period (1937-1980). For this reason, three programs are developed in FORTRAN 77 language and can be applied to IBM Compatible PC. First program which uses mass curve analysis finds a critical period of a river flow for the next program. Second program which is an optimization program maximizes the firm energy production for the critical period by differential dynamic programming. The third one calculates the total energy production of the system for the whole f^.ow period.Key words : Fxrat River System, Maximum Firm Energy, The Multi-reservoir Hydroelectric System, Irrigation, Critical Period, Secondary and Total Energy, Optimization, Operation. Science Code : 624.02.02 11