Fransa'nın ' küçük Ermenistan politikasının' Türk Fransız ilişkilierine yansıması
French's 'little Armenian politican's' effects to Turkish-French relations
  1. Tez No: 235640
  2. Yazar: GÜLNAZ TOPGÜLOĞLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HASAN DİLAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Trakya Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Bölümü
  12. Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 237
Özet
Ermeniler ilk çağlardan beri Anadolu'nun yerleşik bir milleti olarak, çeşitli kültürlere sahip devletlerin tabiyeti altında yaşamışlardı. Son olarak Anadolu'ya akın eden Türklerin hakimiyeti altında girmişlerdir. Ermeniler daha önce hakimiyeti altıında yaşadıkları Bizanlılar ile mezhep farklılıkları yüzünden çok sorunlar yaşamış, Türklerin Anadolu'yu fethi ile daha önce hiç yaşayamadıkları rahata ve huzura kavuşmuşlardır. Türkler Ermenileri sosyal, dini ve kültürel yaşamlarında serbet bırakmıştır.Yüzyıllarca Ermeniler ve Türkler aynı topraklarda yanyana ve barış içerisinde yaşamışlardır. Ermenilere devlete gösterdikleri bağlılık sebebiyle sadık teba ismi verilmiş ve devlet işlerinde üst düzeylere gelmelerine imkan sağlanmıştır. Ermeniler XVII. yüzyıldan itibaren, başta Fransa olmak üzere, batılı devletlerin hedefi haline gelmiş ve Fransa'nın bu millete karşı yürüttüğü katolikleştirme siyaseti yüzünden önce kendi aralarında daha sonra hakimiyeti altında yaşadıkları Osmanlı Devleti ile aralarında sorunlar meydana gelmiştir.Fransa Ermenilere, kendi saflarında yer almaları karşılığında, Anadolu'da kurulması imkansız olan bağımsız bir devlet kurma sözü vermiştir. Ermeniler Fransa'nın yanında yer almış ve bu hayal ile I. Dünya Savaşı'nda Türklere karşı savaşmışlardır. Ankara Antlaşması ile Anadolu'dan çekilen Fransa Ermenileri kendi kaderleri ile başbaşa bırakmıştır. Ermeniler daha sonra yaptıkları hatayı anlamış olsalar bile çoktan iş işten geçmişti. Ermeniler I. Dünya Savaşı sırasında Fransa için savaşarak 5.000'e yakın kayıp vermiştir.I.Dünya Savaşı sonrasında imzalanan Lozan Antlaşması ile uluslararası bir platformda Ermeni sorunu sona erdirildi. Lozan antlaşmasında Ermeniler ile ilgili özel bir hüküm bulunmamaktadır.
Özet (Çeviri)
Armenians as a permanent population of Anatolia have lived under the domination of nations with different cultures since the first centuries. At last they are dominated by Turks who were invading Anatolia. Armenias have faced many problems with Byzantine Empire who were exercising sovereignty over Armenians causing from difference in religious orders. After Turks have conquered Anatolia, Armenias started to live in comfort and composure. Turks have deallocated Armenians in their religious and cultural views.Armenians and Turks have lived in peace on the same lands during centuries. Armenians are named as citizens causing from their devotion to the government and they were allowed to have top-level positions in the affairs of government. Starting from XVII. Century, Armenians have been target for western countries, especially France. Armenians have experienced problems in their community and then with Ottoman Empire who they were living under the domination of because of French action to make Armenians Catholic.