İbrahim Ta'ib Divanı (inceleme-metni)
İbrahim Ta?ib?s Divan (Reseach-text)
  1. Tez No: 235642
  2. Yazar: EROL GÜNDÜZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AHMET SEVGİ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Türk Edebiyatı Bölümü
  12. Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 433
Özet
İbrahim Tâ'ib 19. yüzyılın birinci yarısında II. Mahmut'un padişahlığı zamanında eser vermiş bir Klasik Türk Edebiyatı şairidir. Şairin bilinen iki Türkçe divanı vardır.Eserlerinden elde edilen bilgilere göre şair 1794 yılında Malatya'da doğmuştur. Şair Kazak-zâde olarak da bilinmektedir. Yirmi yıl gurbette bulunduktan sonra tekrar Malatya'ya dönmüştür. Şairin ölüm tarihi bilinmemektedir.İbrahim Tâ'ib; Fuzûlî, Nâbî, Bağdatlı Ruhî, Niyâzî-i Mısrî gibi şairlerden etkilenmiş olup Klasik Türk şiiri geleneğine uygun daha çok tasavvufî tarzda şiirler yazmıştır. Birinci divanda 8 koşma, ikinci divanda heceyle 3 gazel yazmış olması onun Halk şiirine de ilgi duyduğunu göstermektedir.
Özet (Çeviri)
Ibrahim Tâ?ib is a poet of Turkish Classical literature who lived in the first half of the 19th century during the sultanate of Mahmut The Second and produced works at that time. The poet has been known that he had two divans.According to the information gathered from his works, he was born in Malatya in 1794. He was also known as ?Kazak-zade?. After spending twenty years out of his hometown he returned there again. The exact date of his death isn?t known.