Tanbûrî Cemil Bey'in klasik kemençe ile eser icrasının özellikleri
Descriminative features performance of Tanburi Cemil Bey with classical fiddle
  1. Tez No: 235645
  2. Yazar: SEVDA SEVER
  3. Danışmanlar: PROF. MUTLU TORUN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Müzik, Music
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Haliç Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Türk Müziği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Türk Sanat Müziği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 161
Özet
Bu çalışmada, Tanbûrî Cemil Bey'in klasik kemençe ile icra ettiği bazı eserlerde yaptığı süslemeler, icra sırasında yazılı notadan yarattığı farklılıklar incelenmiştir.Cemil Bey'in gerek kendi besteleri ve gerekse de diğer bestekârların eserlerini nasıl icra ettiği araştırılmıştır. Cemil Bey'in bizzat icra ettiği eserler, sesli kayıtlarından notaya alınmış ve sonuçlar her eser için ayrı olmak üzere tablolar halinde sunulmuş ve yorumlanmıştır. Eserlerin seçiminde saz eserleri tercih edilmiş olup, mümkün olduğunca farklı formlar incelemeye alınmıştır. Cemil Bey'in çaldığı notalara ulaşılmaya çalışılmış, o devirde veya yakın devirde basılmış notalara ulaşmak için İstanbul'daki birçok arşiv ve kütüphane taranmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, how Tanburi Cemil Bey was created the difference from the piece of written music during his performances and some articulation addings are analyzed.On the other hand, how he played his own and the other composer?s compositions are analyzed. Compositions that played by himself retyped from the old records and results are shown in tableaus and commented. Try to find out the notes that written on that period or close period some books about Tanbûrî Cemil Bey and so many old records and libraries are searched.