Üç boyutlu bilgisayar grafiklerinin sinema filmleri içinde kullanımı: ?Mumya? ?küçük kardeşim? ve ?matrix? incelemesi
- Tez No: 235663
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. SAFİYE KIRLAR BAROKAS
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İletişim Bilimleri, Communication Sciences
- Yıl: 2007
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Kültür Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İletişim Tasarımı Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 192
Özet
Bu çalışmada, üç boyutlu bilgisayar canlandırmanın nasıl oluşturulduğu vekullanıldığı alanlar ayrıntılı biçimde ele alınmıştır. Çalışmada, ilk çizgi canlandırmadangünümüze kadar gelen süreçte alanda yaşanan gelişmeler incelenmiştir. Canlandırmanınkapsamının en yetkin biçimde ortaya konulabilmesi için çalışmanın ilk bölümde klasikcanlandırmaya yönelik farklı yaklaşımlar ayrıntılı biçimde irdelenmiştir. Çağımızdateknik gelişmenin büyük bir ivme kazanmasıyla dünyada önemli bir ilerleme gösterencanlandırma alanının dünyada ve ülkemizdeki tarihsel süreci incelenmiştir. Çalışmadacanlandırmanın tarihsel süreciyle ilgili bölüm içerisinde, üç boyutlu bilgisayarcanlandırmaya da geniş bir biçimde yer verilmiştir.Günümüzde canlandırma teknikleri ve üç boyutlu canlandırma çok farklıalanlarda kullanılmaktadır. Bu çalışmada canlandırmanın kullanım alanları anlatılmaktave canlandırmanın yaşamın içinde birçok yerde kullanıldığına değinilmektedir. Öncelerireklamcılık alanında daha yaygın biçimde kullanılan canlandırma tekniklerindengünümüzde en çok yararlanan alanlardan biri de tekniğin sanatla birleştiği canlandırmasinemasıdır. İzleyicilere zengin bir görsellik sunan canlandırmanın daha iyiaçıklanabilmesi için üç boyutlu bilgisayar canlandırmanın üretim aşamaları anlatılmıştır.Çalışmada üç boyutlu bilgisayar canlandırmanın amaçları içinde en fazla öne çıkanıngerçekliği yakalamak olgusu olduğuna da vurgu yapılmıştır. Sinema filmlerinden seçilenörneklerle de üç boyutlu canlandırmanın filmlerde kullanım biçimleri anlatılmıştır.Anahtar kelimeler : Canlandırma, Üç Boyutlu, Bilgisayar Grafiği, Özel Efekt.
Özet (Çeviri)
In this work, the creation and the fields of usage of the 3D computer graphicsanimations has been examined in detail. The progesses made in the course beginningfrom the first cartoon animations and leading up to our date have also been examined inthis work. In order to present the scope of animation clearly, in the first part of the workdifferent approaches to the classical animation have been studied in detail. The historicalprogress of animation in our country and the world has been examined in detail withregards to the paramount progress that has been made with the acceleration in thetechnical aspects in this field. In this part of the work, 3D computer animation occupiesmuch of the discussion.Today, animation techniques and the 3D animation are used in different fields. Inthis work, the fields of usage for animation are examined and that it is used in manydifferent fields in today?s world, is mentioned. Today, it is the animation movies being acombination of technique and art, that mostly uses the animation techniques which usedto be used exclusively by the advertisement industry at the beginning of its history. Inorder to explain animation that presents a rich visuality to the viewers better, theproduction stages of the 3D computer animation have been described. It has beenemphasized in this work that between the goals of the 3D computer animation, the factof mirroring the reality as completely as possible has emerged as the utmost motive. Theforms of usage of the animation techniques have been described with the examplesselected from the history of cinema.Keywords : Animation, 3D, Computer Graphics, Special Effects