Sosyal hizmet bakış açısından genç yetişkinlerde intihar girişimlerinin incelemesi: Bir model önerisi
The study of suicide attempts in young adults by a social work point of view: A model proposal
  1. Tez No: 235727
  2. Yazar: KAMİL ALPTEKİN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. VELİ DUYAN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Sosyal Hizmetler, Social Services
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sosyal Hizmet Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 215
Özet
Bu araştırmanın amacı Ankara Numune Eğitim ve Araştırma Hastanesi Acil Servisi'neintihar girişimi nedeniyle getirilen genç yetişkin kişilerin intihar girişimineyönelmelerinde etkili olan faktörleri psiko-sosyal bağlamı içerisinde inceleyerek; bueylemleri hakkında daha bütüncül ve derin bir kavrayışa ulaşmaktır. Epistemolojikaçıdan yorumsamacı yaklaşıma dayanan bu araştırma, intihar girişiminde bulunankişilerin kendi ifade biçimlerinden yararlanarak, kişisel deneyimlerini anlama çabasıiçerisinde yürütülmüştür.Taşıdığı amaca ve dayandığı kuramsal yaklaşıma uygun olarak bu araştırma için nitelaraştırma yöntemi benimsenmiştir. Araştırma 1 Haziran - 18 Temmuz 2006 tarihleriarasında Ankara Numune Eğitim ve Araştırma Hastanesi Acil Servisi'ne intihar girişiminedeni ile getirilen 16'sı kadın, 5'i erkek olmak üzere toplam 21 kişi üzerindengerçekleştirilmiştir.Görüşmelerin analizi sonucunda, oluşum / gelişim süreçleri bakımından araştırmakapsamındaki intihar girişimi vakalarının kimi benzer özellikler taşıdığı görülmüştür. Buözellikler: Arkadaşlık ilişkilerinde, aile veya okul yaşamlarında çeşitli güçlükler yaşama,yetersiz bir sosyal destek sistemine sahip olma, üst üste gelen yaşam krizleri ilekarşılaşma ve bu krizlere karşı etkili / kalıcı çözüm üretememe, duygusal durumunsürekli kötüye gidişi, karşı cinsle sürdürdüğü ilişkide bocalama; arkadaş, anne veya eşile tartışma sonucu üç saatten az bir zaman dilimi içerisinde intiharı düşünme, spesifikbir plan yapmaksızın kendi ev ortamında kolay elde edilebilir / ulaşılabilir bir yöntemle(ilaç içme) intihar girişiminde bulunma ve eylem sonucunda ölümden kurtulmak içinaktif veya pasif bir şekilde yardım arayışında bulunma olarak sıralanmıştır.İntihar girişimlerinin ölüm ile yaşam gibi iki zıt istek arasında gidip gelen iniş çıkışlarladolu kararsız bir süreç içerisinde oluşması araştırmada öne çıkan diğer bulgulararasındadır. Aile yaşamı ve sosyal sistemlerle (arkadaş grubu, okul ve çalışma yaşamı)ilişkileri sorunlarla dolu olan intihar girişimcilerinin çoğunlukla süregelen yaşamlarınındeğişmesini istedikleri ve bu doğrultuda ilaç içme gibi uygunsuz bir davranışla kendihayatını riske atarak çevredeki kişilerden yardım istemeye yöneldikleri görülmüştür.Ortaya çıkan bu görüntüye dayanarak intihar girişimcilerinin eylemleri; ?kişinin yaşadığısorunlar karşısında bir çıkış yolu bulamadığını çevrenin dikkatini çekebilecek radikal birtepki ile ortaya koyma? şeklinde yorumlanmıştır.Son olarak araştırma bulgularının yanısıra araştırma sürecindeki gözlemler vedeneyimler de göz önünde bulundurulup bir öneri niteliğinde bu araştırma kapsamındayer alan kişilere yönelik ?sosyal hizmet müdahale modeli? oluşturulmuştur.Anahtar Sözcüklerİntihar, intihar girişimi, intiharı önleme, yorumsamacı yaklaşım, sosyal hizmet.
Özet (Çeviri)
The objective of this research is, by examining the factors which have a leading role insuicide attempts of young adults taken to Emergency Service of Ankara NumuneEğitim ve Araştırma Hastanesi (Ankara Training and Research Hospital) based onpsycho-social context, to reach a more coherent and intensive perception about theirsuch attempts. This research, which is based on interpretive approach from anepistomological point of view, has been conducted by making efforts to understand thesuicidal yongsters? personal experiences revealed by themselves during interviews.For the sake of its purpose and the theoretical approach it is based on, qualifiedresearch method has been adopted for this survey. This research has been realizedand carried out on 21 cases in total (16 female and 5 male) taken to EmergencyService of Ankara Numune Eğitim ve Araştırma Hastanesi? from June 1, 2006 to July18, 2006 due to suicidal tendencies.As a result of the analysis based on interviews, it has been found out that the cases ofsuicide attempts that are under research show some similar characteristics in respectto their development / occurence processes. These characteristics are as the following:to come across with various challenges and difficulties in relationships with friends aswell as in family and school lives; to have inadequate social support system; to facewith successive crises in life and inability to produce effective / permanent solutions forthese crises; to have an emotional state that is continuously worsening; to get confusedin relationships with the opposite sex; to think of committing suicide within a time frameless than three hours as a result of an argument with a friend, mother or spouse; toattempt suicide with a method which can be easily obtained / reached (taking medicine)in their home without making a specific plan and to seek and try to get help actively orpassively in order to survive after the attempt.That these suicide attempts have occured within an undecisive period full of ups anddowns between two opposite desires of life and death is one of the leading findingshighlighted in this research. It has been observed that the majority of these suicidalcases, with their problems related to family life and social systems (peer groups, schooland working life), wished that their current life had changed and, in this respect, theytended to get help from people in their environment by putting their own lives at riskwith an inappropriate behaviour like taking medicine. In accordance with the researchresults, the actions of people with suicidal tendencies are interpreted in the followingway: ?the person who could not find a proper way to deal with problems shows aradical reaction that may attract attention of his / her environment?.In conclusion, by considering observations and experiences during the survey, alongwith findings of the research, ?Social Work Intervention Model? has been formed as arecommendation for the cases who were involved in the scope of this study.Key WordsSuicide, suicide attempt, suicide prevention, interpretive approach, social work.