İlköğretim düzeyinde bir karakter eğitimi programı model önerisi ve uygulanabilirliği
A proposal for a model of character education program in primary level and its applicability
- Tez No: 235726
- Danışmanlar: PROF.DR. ALİ BALCI
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2007
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 287
Özet
Bu araştırmada, Türkiye için İlköğretim düzeyinde karakter eğitimi programı ile ilgili bir model önerisi geliştirilmesi ve geliştirilen modelin uygulanabilirliğinin ilgililerin görüşlerine göre sınanması amaçlanmıştır. Araştırmanın genel amacı doğrultusunda, İlköğretim düzeyinde karakter eğitimi programının ilkelerini, yapılanmasını, işleyişini ve örnek etkinliklerini içeren model, ilgili literatüre göre geliştirilmiştir. Modelin uygunluğuna ilişkin görüşleri belirlemek amacıyla, model dikkate alınarak hazırlanan anket 64 maddelik, 4 boyutlu bir ölçek olarak araştırmacı tarafından geliştirilmiştir. Böylelikle, geliştirilen model, anket aracılığı ile araştırma kapsamına alınanların görüşlerine sunulmuştur. Verilerin toplanması aşamasında Milli Eğitim Bakanlığı, Eğitimi Araştırma ve Geliştirme Dairesi Başkanlığı'nın (EARGED) Doktora düzeyinde yapılan çalışmalara verdiği destekten yararlanılarak, Türkiye evrenini yansıtan bir örnekleme ulaşılması hedeflenmiştir. Bu çerçevede, ?çok aşamalı tabakalı örnekleme? yöntemi ile örneklem seçilmiş ve 21 ilden toplam 1255 (370 yönetici, 424 öğretmen ve 461 veli) katılımcıya araştırmacı tarafından geliştirilen ?Karakter Eğitimi Modeli Anketi? uygulanmıştır. Elde edilen bilgiler, SPSS programında çözümlenmiştir. Önerilen karakter eğitimi modelinin ilkeleri, yapılanması, işeyişi ve örnek etkinlikleri, araştırmaya katılanlar tarafından yüksek düzeyde uygulanabilir bulunmuştur. Ayrıca, araştırmaya katılanların büyük çoğunluğunun karakter eğitimi modelinin ilköğretim okullarında uygulanmasına ihtiyaç duydukları görülmüştür. Araştırmaya katılanların Karakter Eğitimi Modelinin İlköğretim Okullarında uygulanmasına ihtiyaç duyma düzeylerine, görev değişkeni açısından bakıldığında, yöneticiler ile velilerin görüşleri arasındaki farkın anlamlı olduğu görülmüştür. Sonuç veliler grubu lehinedir. Araştırmaya katılanların Karakter Eğitimi Modelinin İlköğretim Okullarında uygulanmasına ihtiyaç duyma düzeylerine, cinsiyet değişkeni açısından bakıldığında, kadın ve erkek gruplarının görüşleri arasında anlamlı farklılık olduğu görülmüştür. Sonuç kadınlar lehinedir. Araştırmaya katılanların Karakter Eğitimi Modelinin İlköğretim Okullarında uygulanmasına ihtiyaç duyma düzeylerine, bulundukları illerin gelişmişlik düzeyleri açısından bakıldığında, az gelişmiş illerde bulunanlar ile gelişmiş ve gelişmekte olan illerde bulunanlar arasındaki farkın anlamlı olduğu görülmüştür. Sonuç gelişmiş ve gelişmekte olan iller lehinedir.
Özet (Çeviri)
This study aims to develop a character education model appropriate to the Primary Level of Turkish Education System and to test the applicability of this model according to the views of the related parties. Within this framework `the principles, structure, operation and sample activities? of the model have been developed on the basis of the related literature. In the next step, the model has been converted to a survey and presented to the views of the related parties through the support of the Educational Research and Development Department (EARGED) of the Ministry of Education. In choosing the sampling which represents the total field under survey in Turkey, `multi-layered sampling? method was used. The survey was developed as a 64-item and 4-dimension scale in accordance with the model to find out the opinions of the participants related to the applicability of the model. The Character Education Model Survey was implemented upon 1255 participants (370 administrators, 424 teachers and 461 parents). The collected information was evaluated through the SPSS (Statistical Package for Social Sciences) program. The principles, structure, operation and sample activities dimensions of the model presented in the survey were found out to be completely applicable according to the participants? views. Moreover the survey results showed that there is a high degree of need to apply this model particularly in primary schools in Turkey. The degree of need for the application of the model varies according to the duties, sex and the location of the participants. The results show that the mean of the parents is higher than that of the administrators and the teachers. Also the mean of the female participants is higher than that of the male participants and the mean of the participants living in developed and developing cities is higher than that of those in under developed cities.