Bilgi toplumuna geçiş sürecinde Türk otomotiv sanayinin rekabet gücünün teknolojik gelişim hızı açısından analizi (Güney Kore ve Türkiye karşılaştırması)
Analysis of information society in the transition process of the Turkish automotive industry's competitiveness in terms of technological development speed (comparison of South Korea and Turkey)
  1. Tez No: 235934
  2. Yazar: NEŞE OĞUZ
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. H. NACİ BAYRAÇ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, Economics
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Eskişehir Osmangazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İktisat Bölümü
  12. Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 146
Özet
Bilgi toplumuna geçiş sürecinde rekabet gücüne sahip olmak için, otomotiv sanayinin yoğun sermaye ve teknolojik alt yapı gerektirmesi; gelişmekte olan ülkeleri, gelişmiş ülkeler karşısında güçsüz kılmaktadır. Yoğun teknolojik yatırımlara ihtiyaç duyan Türk otomotiv sanayi yabancı otomotiv üreticilerinin stratejilerine bağlı olarak gelişmekte ve dolayısıyla katma değer yaratamamaktadır.Bu çalışmanın temel amacı; bilgi toplumunda değişen rekabet gücü kriterlerini otomotiv sanayi açısından incelemek ve sanayinin katma değer yaratamamasının nedenlerini belirleyip, teknolojik gelişim hızını ölçmektir.Kullanılan veriler; OSD, TCMB, DPT ve TÜLOMSAŞ gibi kuruluşlardan derlenmiştir.Çalışmada bilgi toplumunda otomotiv sektörü Türkiye ve Güney Kore açısından değerlendirilip, karşılaştırılması yapılmıştır. Türk otomotiv sanayinin teknolojik gelişim hızını ölçmek amacıyla kurulan model; Solow'un Katma Değer, Sermaye ve İşgücünden hareketle yaptığı çalışma temel alınıp, Ewievs programında en küçük kareler yöntemi kullanılarak oluşturulmuştur.Çalışma da aynı zamanda; Türk otomotiv sektörünün bilgi toplumu sürecinde rekabet üstünlüğü sağlaması için, yapılması gereken çalışmalar ve alınması gereken önlemler hakkında, çeşitli öneriler sunulmaktadır.
Özet (Çeviri)
The transition to knowledge society have the power to compete in the process, the automotive industry requires heavy capital and technological infrastructure, developing countries and developed countries, makes the face of weak. Turkish automotive industry which needs intensive technological investments needed to depends on foreign automotive manufacturers in developing their strategies and thus can not create added values.The main objective of this study is the changing competitiveness in the information society in terms of criteria for the automotive industry to examine and determine the cause of the industry value-added and to measure the speed of technological development.Using the data, OSD, TCMB, DPT, and was compiled from agencies such as TÜLOMSAŞ.Working in the automotive industry in the information society in Turkey and South Korea are assessed and then comparasion is made Turkish automotive industry was established to measure the speed of technological development model; Solow?s Added Value, Capital and his work with the labor force based on the least squares Ewievs program was created by using the method.In the study the things that need to be done to provide competitive superiority in the process of Turkish automotive sector and several advantages are offered.