Oya Baydar'ın eserlerinin roman unsurları ve anlatım teknikleri bakımından incelenmesi
The study of Oya Baydar?s novels in terms of fictional components and narration techniques
- Tez No: 235939
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MUHARREM DAYANÇ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
- Yıl: 2009
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Eskişehir Osmangazi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Türk Edebiyatı Bölümü
- Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 499
Özet
Bu çalışmada, Oya Baydar'ın Hiçbiryer'e Dönüş, Kedi Mektupları, Sıcak Külleri Kaldı ve Erguvan Kapısı adlı romanları, yapı ve anlatım teknikleri bakımından incelenerek Baydar'ın romancı kimliği, ideolojik yapısı, siyasî ve sosyal konulardaki düşünce tarzı ortaya konulmaya çalışılmıştır.Çalışmanın giriş bölümünde roman türünün ortaya çıkışı ve Türk romancılığının başlangıcından günümüze kadarki seyri üzerinde durulmuş, Oya Baydar'ın Türk romancılığındaki yeri tespit edilmeye çalışılmıştır.Tezin ilk bölümünde, Oya Baydar'ın hayatı ve eserleri ile ilgili bilgi verilmiştir. Yazarın hayatı ile ilgili yeterli bilgiye ulaşılamadığından kendisiyle röportaj yapılmıştır.İkinci bölümde, yazarın dört romanı; konu, özet, mesaj, tez, çatışma, olay-olay dizisi, kişiler, mekân, zaman, anlatıcı, bakış açısı, anlatım teknikleri ile dil ve üslup açısından incelenmiştir. Sonuç bölümünde ise incelenen romanların benzer ve farklı yönleri açıklanmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, novelist character of Oya Baydar, her ideological background and her way of thinking about political and social issues has been tried to be introduced, being studied her novels; Hiçbiryer?e Dönüş, Kedi Mektupları, Sıcak Külleri Kaldı, Erguvan Kapısı, in terms of structure and narration techniques.In introduction part of this study, the appearance of the genre novel, the progress of Turkish novel writing has been emphasized and tried to define the place of Oya Baydar in Turkish novel writing.In the first part of this thesis, some informations about Oya Baydar?s life and her novels have been given. Since there isn?t enough resources about the author?s life, an interview has been made with Oya Baydar.In the second part, author?s four novels has been examined according to the subject, summary, message, thesis, conflict, storyline, characters, place, date, narrator, viewpoint, narration techniques, linguistics and style. In the conclusion part, the similarities and differences of studied novels have been expressed.