Adalet Ağaoğlu'nun 'Çatıdaki Çatlak' ve Tennessee Williams'ın 'Arzu Tramvayı' adlı oyunlarında kadın karakterlerin karşılaştırılması
A literary comparison of Adalet Ağaoğlu's play 'Cracked on the Roof' and Tennessee Williams' play 'A Streetcar Named Desire' in terms of woman
- Tez No: 235940
 - Danışmanlar: PROF. DR. ALİ GÜLTEKİN
 - Tez Türü: Yüksek Lisans
 - Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
 - Yıl: 2009
 - Dil: Türkçe
 - Üniversite: Eskişehir Osmangazi Üniversitesi
 - Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
 - Ana Bilim Dalı: Karşılaştırmalı Edebiyat Ana Bilim Dalı
 - Sayfa Sayısı: 116
Özet
Bu çalışmada Türk yazar Adalet Ağaoğlu'nun ?Çatıdaki Çatlak? ve Amerikan yazar Tennessee Williams'ın ?Arzu Tramvayı? adlı oyunlarındaki kadın karakterlerin karşılaştırılması yapılacaktır, her iki yazarın kadın karakterleri nasıl yansıttığı üzerinde durulacaktır.Bu iki yapıt arasındaki benzerlik ve farklılıklar ortaya koyulurken feminist eleştiri yönteminden yararlanılacak ve böylece kadın karakterlerin karşılaştırılması mümkün olacaktır. Feminist eleştiri yöntemi ışığında bu çalışmada, ataerkil toplum yapısından kaynaklanan kadınlara ve erkeklere karşı farklı bakış açılarının oluşmasının nedenleri üzerinde durulacaktır.Bu araştırmada varılan sonuç, kadınların toplumsal hayatta yaşadıkları sorunların hangi toplumda olursa olsun benzerlik gösterdiğidir. ?Çatıdaki Çatlak? ve ?Arzu Tramvayı? iki farklı kültürde yetişmiş, farklı kültürel birikime ve bakış açısına sahip iki ayrı yazar tarafından yazılmıştır. Fakat her iki yapıttaki kadın karakterler de toplumsal yaşamda benzer sorunları yaşamaktadır.
Özet (Çeviri)
This study compares Turkish writer Adalet Ağaoğlu?s play ?Cracked on the Roof? and American writer Tennessee Williams?s play ?A Streetcar named Desire? in the field of Comparative Literature and in terms of women.While showing the similarity and the differences of these plays, this study is mainly based on Feminist Criticism and by doing this it would be possible to analyse woman characters. Because of the patriarchal system all of the societies have different point of view towards the woman and man.As conclusion, this study has stated that wherever in the world women live, they have same social problems. ?Cracked on the Roof? and ?A Street car named Desire? are written by the writers who lived in different country, took different cultural tradition and had different point of view. In spite of this the plays show that in woman have same social problems.