Anonim ortaklığın payın devri sonucunda yabancılaşması ve yabancılaşmanın önlenmesi
Alienation as a result of share transfer in a joint stock company and the prevention of alienation
- Tez No: 235976
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. EMİN CEM KAHYAOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Law
- Yıl: 2008
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hukuk Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Özel Hukuk Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 95
Özet
Çalışmamızda, sermaye ortaklıklarından anonim ortaklığın pay sahipliği mevkilerinde payın devri sonucunda değişiklik olması ve ortaklığın önceki durumuna nazaran yabancılaşması ve uygulamada duyulan ihtiyaç sebebiyle yabancılaşmanın önlenmesi tedbirleri ele alınacaktır.Uygulamada diğer ortaklık tiplerinde de görülmekle birlikte, sermaye birlikteliğinin en yoğun olduğu anonim ortaklıklarda yabancılaşma ve yabancılaşmanın en çok görüldüğü hal olan pay devri bu çalışmanın kapsamını oluşturmaktadır. Çalışmanın amacı, anonim ortaklığın iç ilişkisinde yabancılaşmasına neden olan hallerin nasıl yabancılaşmaya sebep olabileceği ve pay sahiplerinin ihtiyaç duymaları halinde bu sonucun nasıl önlenebileceğinin ortaya koyulmasıdır.Yabancılaşmanın, ortağın iradesi ile gerçekleştiği payın devri ası inceleme konumuz olduğundan ayrıntılı olarak ele alınacaktır. Uygulamada yabancılaşmaya neden olduğu söylenebilen sermaye artırımı, birleşme bölünme olarak karşımıza çıkan yeniden yapılanma tedbirleri, intifa senetleri gibi daha çok ortaklık iradesine bağlı olarak ortaya çıkan hallere de konuyla ilgilerini ortaya koymak bakımından değinilecektir. Bu hallerde, pay sahibinin iradesine bağlı bir yabancılaşma söz konusu olmadığından, pay sahiplerinin ortaklık iradesine karşı bir tedbire başvurması da gerekmeyecektir.Çalışmanın son bölümünde, payın devri sonucunda karşılaşılan yabancılaşmanın önlenmesi tedbirleri ele alınacaktır
Özet (Çeviri)
In our thesis, the changes on shareholders' position of joint stock companies, one of the equtity interests, as a result of share transfer and alienation with regard to current position and the preventatiton measures of alienation which are needed in practice will be discussed.However in practice it's also seen in other type of companies, but mostly seen in joint stock companies which are the most intensive on equity interests, alienation of joint stock companies and the most seen alienation process, share transfer, are comprehended this study. The aims of the study are, to show how processes within joint stock companies cause alienation and even shareholders need to prevent how alienation is able to be prevented.Share transfer which alienates joint stock companies upon shareholder?s intention is the main subject and this will be discussed in detail. The subjects, like capital increase, merger and division as restructuring measures, redeemed shares certificates which may cause alienation in practice will be discussed to introduce their relation with the subject. In these processes alienation as a result of shareholder's intention is not the case; there is no need to apply measures against company decisions.In last part of the study, the measures against alienation which are applicable upon share transfer will be discussed.