Ege bölgesinde üretilen patates çeşit ve klonlarında cips ve parmak patates kalitesi üzerinde araştırmalar
- Tez No: 787
- Danışmanlar: DOÇ. DR. METİN BİRKAN YILDIRIM
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Gıda Mühendisliği, Food Engineering
- Yıl: 1987
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarla Bitkileri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 46
Özet
-56- VI. ö Z E T Ege bölgesinde üretilen bazı çeşit ve klonları cips ve parmak patates yapımına uygunluklarını saptamak amacı ile çe şitli kalite özellikleri bakımından araştırılmıştır. Araştırma larda kullanılan genetik materyal 11 muamele şeklinde tesadüf blokları deneme deseninde ve iki tekerrür lü olarak Menemen'de 1985 İlkbahar döneminde yetiştirilmiştir. Andigena grubuna gi ren, S. 162, E. 68 ve R.145 klonları ile Tuberosum grubuna giren, Granola, Resy, Russet Burbank, Spunta çeşitleri genetik mater yali oluşturmuştur. Kalite analizleri EAPR tarafından tanıtılmış yöntemlere göre yapılmıştır (Anonim, 1977). Analizler 1985 yılı Temmuz a- ymda E.Ü.Z.F. Tarla Butkileri Bölümünün Kalite Laboratuvarmda gerçekleştirilmiştir. Kalite özelliklerine ait parsel ortalamaları, Steel ve Torrie (I960) tarafından verilen yöntemler kullanılarak 2 teker- rürlü tesadüf blokları deneme desenine göre değerlendirilmiştir, Yumru sınıflandırması sonuçları istatiksel analize alın mayıp, sadece muamele ortalama yüzdeleri verilmiştir. Elde edilen sonuçlara göre: En yüksek sualtı ağırlığı, kuru madde ve nişasta miktarı nı, Andigena grubuna giren, R.162 ve R.68 klonları vermiştir. Bölgede üretilen çeşitlerde orta düzeyde kuru madde ve nişasta miktarı saptanmıştır.-37- Russet Burbank kaliteli bir çeşit olarak kabul edilme sine ragmen, Menemen yetiştirmesinde kuru madde düzeyi düşük olmuştur. Ayrıca, denemede en açık cips rengini vermiştir. Denemelerin sonucuna göre: R.162 ve R.68 klonları cips ve parmak patates yapımı için önerilebilir.
Özet (Çeviri)
-58- VII. SUMMARY In order to determine ı he suitability of the certain pota to clones and varieties grown at the Aegean Region to processing were investigated for various quality characteristics. The gene tic material used in the analyses, was grown in the randomised block design with two replications 11 treatment at Menemen during 1985 spring. The genetic material comprised of 3 clones R.162, R.68, R.14-3, from the group Andigena and 4- varieties Granola, Resy, Russet Burbank, Spunta the group Tuberosa. Quality analyses were carried out according to the methods described by the EAPR. The quality analyses were performed in the quality laboratory of the Deparment of lie Id Crops of Aegean U- niversity during July 1985» The data obtained from the treatments, were evaluated ac cording to the methods given by steel and Torrie (I960). The data of tuber size classification were not analyzed statistically only the percantage of treatment means was given. The results obtained and the conclusions drown are given as followings: 1. R.162 and R.68 clones from the group Andigena express ed the highest under-water-weight, dry matter and starch content. 2. The medium levels of dry matter content and starch content were found for the varieties grown in the Aegean Region-39- 3. Although. Russet Burbank has been accepted a very good variety with highest processing quality its dry matter content was somewhat lower when grown at Menemen, This variety gave a light french-fries color indicating its high quality. Based on the results obtained in the experiment, the clones, R.162 and R.68 could be recommended for processing of chips and french-fries.