Athol Fugard'ın 'Ada' adlı oyununun dramaturjik olarak incelenmesi ve Winston karakterinin tahlili
The dramaturgy of Athol Fugard's play 'The Island' play and analysis of Winston
- Tez No: 236003
- Danışmanlar: ÖĞR. GÖR. ZURAB SİKHARULİDZE
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sahne ve Görüntü Sanatları, Performing and Visual Arts
- Yıl: 2008
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İleri Oyunculuk Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 37
Özet
Athol Fugard'ın ?Ada? oyunu, klasikleşmiş bir muhalif oyundur. Dört sahneden oluşmuştur. İlk sahne; John ve Winston'ın Robben Adası'ndaki hapishanede işkenceyi andıran çalışmalarıyla başlar. Winston emniyet müdürlüğünün önünde nüfus cüzdanını yırttığı için hapse girmiştir. John ise yasadışı bir örgüte üye olmaktan hapistedir. Oyun, iki arkadaşın hikayesini anlatır. Winston, aktif bir isyancıdır. John ise bu ilişkinin entelektüel tarafını temsil eder. Hapishanede mahkumlara sergilenmek üzere Sophokles'in Antigone oyununun iki kişilik versiyonunu hazırlarlar.Bu tezde oyunun dramaturjik olarak incelenmesi ile Winston karakterinin analizi ve rolün üstün amacı üzerine ayrıntılı bir çalışma yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
The Island is a Fugard play that resorts to the Classics to protest Apartheid.It takes place in four scenes, opening with a lengthy mimed sequence in which John and Winston, two cell mates in prison on Robben Island, carry out one of the totally pointless and exhausting tasks designed by warders to break the spirit of political prisoners.Winston has been sentenced to prison for life because he burned his passbook in front of a police station. John has been imprisoned for belonging to a banned organization.The story traces the relationship of these two men. Winston is the active rebel,and John, the intellectual, is trying to persuade him to play Antigone in a condensedtwo-character version of Sophocles?s play.It is to be a prison ?performance? for their fellow prisoners and the guards.İn the thesis, play?s dramaturgy and character analysis of Winston have been studied.