Nikolai Vasilyeviç Gogol'ün ?Bir Evlenme? adlı eserinin edebi tahlili, Patkolyosin karakterinin incelenmesi ve rol üzerine çalışmalar.
The literary of Nikolai Vasilievich Gogol?s play ?Marriage?, analyzing the Patkoyosin character and working in the role
  1. Tez No: 236002
  2. Yazar: SAVAŞ EMRAH ÖZDEMİR
  3. Danışmanlar: ÖĞR. GÖR. ZURAB SIKHARULİDZE
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sahne ve Görüntü Sanatları, Performing and Visual Arts
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 51
Özet
Rus yazar Nikolai Vasilyeviç Gogol'ün ?Bir Evlenme? adlı oyunu, öncelikle yaşadığı dönem temel alınarak değerlendirilmiştir. Bu oyunu, yazarın yaşadığı dönemden yola çıkarak yazdığı esas alındığından, öncelikle Gogol'ün yaşadığı dönem incelenmiştir.Daha sonra eserin konusu, ana fikri, türü ve fabeli incelenmiş ve eserin anlatım yöntemi üzerinde kapsamlı bir çalışma gerçekleştirilmiştir.Oyun, adından da anlaşılacağı üzere evliliği kendine konu edinmiştir.Evlilik arifesini kendine konu edinen oyunda, bu durumundan yola çıkarak, 19. yüzyıl Rus soylu sınıfına genel bir eleştiri vardır. Bu çalışmada söz konusu eleştiri, iki başlıkta incelenmiştir. İlk bölümde eser ve onun yazıldığı dönem göz alınarak, ikinci bölümde ise oyundaki `Patkolyosin' karakteri üzerinden bir çalışma gerçekleştirilmiştir.
Özet (Çeviri)
The theater play ?Marriage?of the Russian author Nikolai Vasilievich Gogol, has been evaluated on the basis of his own era. Since it?s been predicated that the originating point of the play is based on his lifetime period, before all else Gogol?s era has been analyzed.Later, the theme, main idea, genre and fabel has been studied and there has been a comprehensive analysis on the play?s method of expression.As is understood by the name, the theme of the play dwells upon marriage.The theme centers on the eve of a marriage and starting from this occasion, there is a general criticism of the 19. century Russian aristocracy. This criticism has been studied on two parts. In the first part, the work of art and the era in which the play had been written, in the second part the ?Patkolyosin? character of the play has been analyzed.